Claus Friedrich Rudolph - urodzony w 1954 roku niemiecki twórca. Mieszka i pracuje w Stuttgarcie. Karierę artystyczną rozpoczynał jako malarz, autor plakatów, ale uznanie zdobył uprawiając fotografię reklamową i artystyczna. Praktykował w Niemczech i w Nowym Yorku. Przez dwa lata zajmował się fotografią teatralną w Staatstheater w Stuttgarcie. Pierwsze prywatne studio otworzył w 1983 roku. Swoje imponujące i wyjątkowe prace wystawia na całym świecie: we Włoszech, w Austrii, Szwajcarii, Rosji, Czechach, USA i Brazylii.
Niezwykłe, oryginalne fotografie Clausa Friedricha Rudolpha uwodzą. Zabierają widza w świat iluzji, fantazji i marzeń.(…). Odwołujące się do historii i rozmaitych motywów kulturowych - religii, mitów - zmysłowe kompozycje (…) opowiadają o miłości i o śmierci. Są jak gigantyczne projekty scenograficzne, przypominające kadry z filmów Federico Felliniego, Kena Russella czy Petera Greenaway’a. Nawiązują do konwencji obrazowych lat 20. XX wieku. Realizacje nie są przypadkowe, opierają się na dobrze zdefiniowanym i starannie opracowanym scenariuszu. (…) Przygotowania trwają miesiącami, czasem nawet rok. Artysta wykorzystuje spektakularne dekoracje i rekwizyty. Wypożycza z muzeów zabytkowe auta i wypchane egzotyczne zwierzęta. Zatrudnia wizażystów, projektantów kostiumów, krawców. Wynajmuje aktorów, którzy, ocierając się o parodię, stają się aktorami w rolach aktorów.
Technika optyczna, której używa Rudolph, jest za to zaskakująco skromna. Twórca wykorzystuje fotografię analogową i cyfrową. Tę drugą dopiero od kilku lat. Obróbka zdjęć przy użyciu programów komputerowych służy jedynie optymalizacji efektu. Gdy artysta potrzebuje plaży, usypuje ją z piasku. Czasem wynajmuje publiczny basen. Stosuje malowane dekoracje.
Świat, w który Claus Friedrich Rudolph nas wprowadza, to świat zawieszony między prawdą a fikcją, między widzialną rzeczywistością a jej wyobrażeniem, między życiem a konstrukcją pełną efektownych pozorów. Jest znajomy i obcy zarazem. Wytwory onirycznej barokowej wyobraźni świadomie balansują na granicy glamour, campu i kiczu. Są prowokacyjne i dekadenckie. Wchodzą w grę z wzniosłymi estetykami formuł reklamowych. Prowadzą dyskurs z duchem naszych czasów.
Tanya Krylova - rosyjska artystka. Studia i dyplom z malarstwa, rysunku i rzeźby, dyscyplin. Przez jakiś czas zajmowała się sztukami użytkowymi. Pierwsze duże wystawy jej prac miały miejsce w Rosji, później zawędrowały do Włoch i do Niemiec. Prezentowała tam akwarele, które później stanowiły podstawę do stworzenia wielkoformatowych, wykonanych w akrylu wizerunków wnętrz katedralnych. Przy udziale Clausa Friedricha Rudolpha zrealizowała pięć pierwszych grup odlewów z brązu, inspirowanych pracami niemieckiego artysty. Tanya Krylova mieszka i pracuje w Rosji oraz w Niemczech.
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na stronie Galerii i na facebookowym wydarzeniu.
Wystawa w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł. W czwartki wstęp bezpłatny.
Organizatorzy:
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi Galeria sztuki
Łódź Czterech Kultur Sztuka i rozrywka · Wydarzenie
Łódź pełna kultury Autor
Centrum Dialogu Łódź Społeczność
Czas i Miejsce:
9 września (niedziela) - 11 października (czwartek) 2018
w godzinach otwarcia Galerii:
wtorek - piątek 11:00 - 18:00
sobota - niedziela 11:00 - 17:00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Ośrodek Propagandy Sztuki
90-009 Łódź, Sienkiewicza 44
(Park im. H. Sienkiewicza)
http://www.mgslodz.pl/
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.