Energia z biogazu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków – jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkimi i czwartym spośród 306 w Polsce.

Gminna Oczyszczalnia Ścieków jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkim -  fot. Archiwum UMŁ
Gminna Oczyszczalnia Ścieków jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkim , fot. Archiwum UMŁ

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest obecnie konieczne, jeśli chcemy powstrzymać coraz szybciej zachodzące procesy zmian klimatu.

- W latach 2017-2018 dokonaliśmy modernizacja elektrociepłowni GOŚ ŁAM, która obejmowała montaż dwóch nowych agregatów prądotwórczych o mocy 1200 kW każdy, i której efekty możemy w pełni ocenić teraz, po przeszło roku funkcjonowania – informuje Joanna Skalska-Błaszczyk – prezes GOŚ. - Łączna moc zainstalowana pochodząca z instalacji wykorzystujących biogaz w Polsce na dzień 31.03.2019 r. to 237,6 MW, z czego elektrociepłownia GOŚ po modernizacji to 3,3 MW, co jest wartością ponad czterokrotnie wyższą od średniej mocy i stanowi blisko 1,5% całej mocy zainstalowanej w Polsce. Dzięki posiadaniu takiej instalacji jesteśmy w pełni samowystarczalni jeśli chodzi o produkcję ciepła oraz jesteśmy w stanie zaspokoić do 75% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną, a warto podkreślić, że wynosi ono około 26 GWh rocznie.

Biogaz wykorzystywany do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi jest wytwarzany w procesie fermentacji osadów ściekowych, które zbierane są podczas oczyszczania ścieków na dnie osadników oraz na ich powierzchni w formie kożucha. Osady są przepompowywane do czterech komór fermentacyjnych (ZKF), z których każda ma pojemność 10 tys. m3. Tam osad podgrzewany jest do temperatury z przedziału 33-39 st. C i stale mieszany mieszadłami. Proces fermentacji metanowej trwa około 20-26 dni, w tym czasie gaz zbierający się
w górnej części zbiornika przekierowywany jest najpierw do instalacji odsiarczającej, czyli dwóch odsiarczalni kolumnowych, a następnie do zbiornika membranowego, o pojemności 3 tys. m3,
w którym wewnątrz stalowego płaszcza gaz utrzymywany jest w wewnętrznym zbiorniku przypominającym olbrzymi balon. Uzyskany biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.

- Już sam proces odsiarczania może być sam w sobie ekologiczny – mówi Grzegorz Lipiński, Kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi – W ubiegłym roku w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi wprowadziliśmy biologiczną metodę odsiarczania biogazu, gdzie główną rolę w procesie biorą mikroorganizmy - bakterie siarkowe. Mają one nieskończone zdolności jej przetwarzania i nigdy się nie zużywają.

Ciepło wytwarzane w GOŚ ŁAM wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania pomieszczeń
i podgrzewania wody użytkowej, jak również w procesach technologicznych, np. do podgrzewania osadu poddawanego fermentacji w ZKF-ach. Spółka jest w stanie wytworzyć ciepło potrzebne do całkowitego zaspokojenia własnych potrzeb.

Polecane aktualności

Uczestnicy zwiedzą m.in. wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Zapraszamy na "Weekend z Izraelem Poznańskim"

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

25 sierpnia przypada 186. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich... więcej

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy

Konrad Ciężki / BPiNM

Łódzkie Centrum Wydarzeń zakończyło pracę nad "Nostalgią", czyli nową instalacją artystyczną w... więcej

Miejska Arena Kultury i Sportu  -  mat. prasowe

MAKiS wyrasta na lidera zielonej rewolucji wśród miejskich spółek

Informacja prasowa

Ekoimprezy, nowe nasadzenia, a wkrótce też farma fotowoltaiczna. Miejska Arena Kultury i Sportu ... więcej

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci -  mat. prasowe

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci

Informacja prasowa

W Łodzi drukuje się w technologii 3D ręce dla dzieci, które nie mają palców lub dłoni. więcej

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Kontakt