Filmy latem? Tylko w plenerze. Oto program letnich projekcji

To będzie prawdziwie filmowe lato. W całej Łodzi odbędzie się 140 bezpłatnych pokazów filmowych w plenerze. W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku właśnie startują letnie pokazy filmowe.

W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku startują letnie pokazy filmowe - fot. z arch. UMŁ
W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku startują letnie pokazy filmowe , fot. z arch. UMŁ

Latem, w plenerze, w atmosferze pikniku można będzie w Łodzi obejrzeć najlepsze produkcje filmowe ostatnich lat. To komedie, dramaty, horrory, musicale, ale też filmy dokumentalne.

- W tym roku wydajemy dość dużo środków na kino w plenerze. Pieniądze przeznaczamy wprost w postaci dotacji z budżetu miasta Łodzi, ale też poprzez budżet obywatelski, o czym zdecydowali mieszkańcy. W sumie to około 300 tys. zł. Są to wystarczające środki, żebyśmy nie musieli się nudzić w letnie wieczory w Łodzi - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Plenerową ofertę filmową przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi i OFF Piotrkowska, odbywać się będzie również znany festiwal Polówka.

Dziewiąta edycja Letniego Kinematografu Rozrywkowego to dwa bloki tematyczne w dwóch różnych przestrzeniach. W wakacyjne piątki po zmroku można się wybrać na Stary Rynek na seanse pod gwiazdami . W programie artystyczne kino europejskie i amerykańskie, filmy wyróżnione prestiżowymi światowymi nagrodami. Ale Letni Kinematograf to także prelekcje, konkursy, pokazy krótkich metraży wyróżnionych podczas 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Filmy będą wyświetlane na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce, o powierzchni niemal 100 m2. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł. W przypadku niekorzystnej aury (deszcz, porywisty wiatr) pokazy przeniesione będą do muzealnego kina Kinematograf przy placu Kaczyńskiego 1.

6.07 • piątek, godz. 22.00
Paterson (2016), 113’
reżyseria: Jim Jarmusch

13.07 • piątek, godz. 22.00
Kamper (2016), 89’
reżyseria: Łukasz Grzegorzek

20.07 • piątek, godz. 21.30
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016), 97’
reżyseria: Paolo Genovese

27.07 • piątek, godz. 21.30 - Urodziny Miasta Łodzi
The Florida Project (2017), 115’
reżyseria: Sean Baker

3.08 • piątek, godz. 21.00
Ja, Daniel Blake (2016), 100’
reżyseria: Ken Loach

10.08 • piątek, godz. 21.00
Ach śpij kochanie (2017), 100’
reżyseria: Krzysztof Lang

17.08 • piątek, godz. 20.30
American Honey (2016), 158’
reżyseria: Andrea Arnold

24.08 • piątek, godz. 20.30
Toni Erdmann (2016), 162’
reżyseria: Maren Ade

31.08 • piątek, godz. 20.00
Munio: Strażnik Księżyca (2014), 85’
reżyseria: Alexandre Heboyan, Benoît Philippon

Muzeum Kinematografii zaprasza także do sąsiadującego z jego siedzibą parku Źródliska. W pięknej scenerii XIX-wiecznego parku zostaną zaprezentowane najbardziej znane produkcje musicalowe.

7.07 • sobota, godz. 22.00
New York, New York (1977), 155’
reżyseria: Martin Scorsese

21.07 • sobota, godz. 21.30
Hair (1979), 121’
reżyseria: Miloš Forman

28.07 • sobota, godz. 21.30 - Urodziny Miasta Łodzi
West Side Story (1961), 152'
reżyseria: Robert Wise, Jerome Robbins

4.08 • sobota, godz. 21.00
Chicago (2002), 113’
reżyseria: Rob Marshall

Od 3 lipca w parku na Zdrowiu startuje również Letni Festiwal Filmowy Polówka, bez wątpienia ulubiona i najbardziej rozpoznawalna impreza filmowa w Łodzi. Zagości w łódzkich parkach, na dziedzińcach, osiedlach i innych ciekawych miejscach. Szykuje prawdziwą, dwumiesięczną filmową ucztę na terenie całego miasta. Pokazy odbywać się będą codziennie po zmroku. Będą komedie, dramaty, filmy muzyczne oraz dokumentalne.

- Będziemy w parku na Zdrowiu, parku Julianowskim, EC1 i Muzeum Włókiennictwa. Dzięki mieszkańcom Łodzi, w ramach budżetu obywatelskiego Polówka zagości również na Teofilowie oraz Stawach Stefańskiego. Łącznie odbędzie się ponad 70 pokazów – informują organizatorzy festiwalu Polówka.

Wystartowała także kolejna edycja plenerowego Kina Perła w OFF Piotrkowska Center. Tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia, od środy do niedzieli, na Piotrkowskiej 138/140 odbywać się będą projekcje filmowe po zachodzie słońca.

Podobnie jak w poprzednich latach, na tegoroczną edycję Kina Perła składa się pięć bloków filmowych, emitowanych od środy do niedzieli. Każdy dzień to odrębny cykl – zebrane w nim filmy łączy myśl przewodnia, wyrażona za pomocą nazwy, czy też hasła wywoławczego.

W środy powraca cieszący się ogromną popularnością blok z miłością w tle. Otwiera go jeden z najpiękniejszych miłosnych obrazów ostatnich lat, słodko-gorzka komedia „Paterson” w reżyserii Jima Jarmuscha. „To skomplikowane” zamknie głośny musical „La La Land” z oscarowym duetem Emma Stone i Ryan Gosling.

W czwartki zadebiutuje sekcja „Fight For Your Right”, na którą składają się filmy opowiadające o buncie i walce o – szeroko pojęte – prawa i przywileje. Z kolei w soboty towarzyszyć nam będzie cykl „A to Polska właśnie”, miks głośnych, popularnych bądź istotnych polskich filmów, zarówno poważnych, jak i komediowych.

Piątkowy cykl zatytułowany jest „Strach się bać”, to oczywiście horrory i mocne thrillery. Filmowy tydzień zamyka niedzielny cykl komediowy, „Świat się śmieje”. Filmem zamknięcia – zarówno bloku filmowego, jak i całej tegorocznej edycji Kina Perła – będzie szalona komedia o najgorszej śpiewaczce operowej wszech czasów, „Boska Florence”, z bezbłędną Meryl Streep w roli tytułowej. Wszystkie seanse rozpoczynają się około godziny 21, a wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy repertuar i komplet informacji można znaleźć na kinoperła.pl.

 

 

Polecane aktualności

Ulica Piotrkowska znów jest pełna życia i wydarzeń, odwiedzają ją tłumy łodzian, a także turystów - fot. z arch. UMŁ

Jak powinna zmieniać się ul. Piotrkowska? Wypowiedz się poprzez Vox Populi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Zmienia się Łódź, a nowe oblicze odsłania również ulica Piotrkowska, która znów jest pełna życia i... więcej

Trwa nabór wniosków o świadczenia "Dobry start 300+" oraz świadczenia wychowawcze 500+ - fot. CC0 license

Wnioski o 300+ i 500+ składaj elektronicznie. Tak jest wygodniej

Marlena Kamińska / BPKSiT

Trwa nabór wniosków o świadczenia "Dobry start 300+" oraz świadczenia wychowawcze 500+. Najczęściej... więcej

Półkolonie od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców oraz uczniów - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Półkolonie się kończą, ale wakacje trwają

Monika Pawlak / BRPiNM

Wakacje na półkoloniach spędziło prawie 4 500 uczniów szkół podstawowych, a o ich bezpieczeństwo i... więcej

Autobus wyrusza teraz na szlak po województwie łódzkim, a potem również na Śląsk, Kujawy, czy w Świętokrzyskie - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Jednorożec ruszył w Polskę. Wystartowała "Mobilna Łódź", czyli wyjątkowa kampania promocyjna miasta

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Ruszył ogólnopolski projekt promocyjny Łodzi, która z pomocą nowoczesnego multimedialnego autobusu... więcej

Nowe torowisko, jezdnie, chodniki, pas dla autobusów i tramwajów. Aleja Śmigłego-Rydza będzie przebudowa - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W niedzielę rusza przebudowa al. Rydza-Śmigłego. Nowe torowisko, jezdnie, chodniki, pas dla MPK

Piotr Wasiak / ZIM

W niedzielę, 19 sierpnia rozpoczynamy największą przebudowę w ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi", w... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.