Filmy latem? Tylko w plenerze. Oto program letnich projekcji

To będzie prawdziwie filmowe lato. W całej Łodzi odbędzie się 140 bezpłatnych pokazów filmowych w plenerze. W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku właśnie startują letnie pokazy filmowe.

W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku startują letnie pokazy filmowe - fot. z arch. UMŁ
W parkach, na dziedzińcach, osiedlach i na Starym Rynku startują letnie pokazy filmowe , fot. z arch. UMŁ

Latem, w plenerze, w atmosferze pikniku można będzie w Łodzi obejrzeć najlepsze produkcje filmowe ostatnich lat. To komedie, dramaty, horrory, musicale, ale też filmy dokumentalne.

- W tym roku wydajemy dość dużo środków na kino w plenerze. Pieniądze przeznaczamy wprost w postaci dotacji z budżetu miasta Łodzi, ale też poprzez budżet obywatelski, o czym zdecydowali mieszkańcy. W sumie to około 300 tys. zł. Są to wystarczające środki, żebyśmy nie musieli się nudzić w letnie wieczory w Łodzi - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Plenerową ofertę filmową przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi i OFF Piotrkowska, odbywać się będzie również znany festiwal Polówka.

Dziewiąta edycja Letniego Kinematografu Rozrywkowego to dwa bloki tematyczne w dwóch różnych przestrzeniach. W wakacyjne piątki po zmroku można się wybrać na Stary Rynek na seanse pod gwiazdami . W programie artystyczne kino europejskie i amerykańskie, filmy wyróżnione prestiżowymi światowymi nagrodami. Ale Letni Kinematograf to także prelekcje, konkursy, pokazy krótkich metraży wyróżnionych podczas 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Filmy będą wyświetlane na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce, o powierzchni niemal 100 m2. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł. W przypadku niekorzystnej aury (deszcz, porywisty wiatr) pokazy przeniesione będą do muzealnego kina Kinematograf przy placu Kaczyńskiego 1.

6.07 • piątek, godz. 22.00
Paterson (2016), 113’
reżyseria: Jim Jarmusch

13.07 • piątek, godz. 22.00
Kamper (2016), 89’
reżyseria: Łukasz Grzegorzek

20.07 • piątek, godz. 21.30
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016), 97’
reżyseria: Paolo Genovese

27.07 • piątek, godz. 21.30 - Urodziny Miasta Łodzi
The Florida Project (2017), 115’
reżyseria: Sean Baker

3.08 • piątek, godz. 21.00
Ja, Daniel Blake (2016), 100’
reżyseria: Ken Loach

10.08 • piątek, godz. 21.00
Ach śpij kochanie (2017), 100’
reżyseria: Krzysztof Lang

17.08 • piątek, godz. 20.30
American Honey (2016), 158’
reżyseria: Andrea Arnold

24.08 • piątek, godz. 20.30
Toni Erdmann (2016), 162’
reżyseria: Maren Ade

31.08 • piątek, godz. 20.00
Munio: Strażnik Księżyca (2014), 85’
reżyseria: Alexandre Heboyan, Benoît Philippon

Muzeum Kinematografii zaprasza także do sąsiadującego z jego siedzibą parku Źródliska. W pięknej scenerii XIX-wiecznego parku zostaną zaprezentowane najbardziej znane produkcje musicalowe.

7.07 • sobota, godz. 22.00
New York, New York (1977), 155’
reżyseria: Martin Scorsese

21.07 • sobota, godz. 21.30
Hair (1979), 121’
reżyseria: Miloš Forman

28.07 • sobota, godz. 21.30 - Urodziny Miasta Łodzi
West Side Story (1961), 152'
reżyseria: Robert Wise, Jerome Robbins

4.08 • sobota, godz. 21.00
Chicago (2002), 113’
reżyseria: Rob Marshall

Od 3 lipca w parku na Zdrowiu startuje również Letni Festiwal Filmowy Polówka, bez wątpienia ulubiona i najbardziej rozpoznawalna impreza filmowa w Łodzi. Zagości w łódzkich parkach, na dziedzińcach, osiedlach i innych ciekawych miejscach. Szykuje prawdziwą, dwumiesięczną filmową ucztę na terenie całego miasta. Pokazy odbywać się będą codziennie po zmroku. Będą komedie, dramaty, filmy muzyczne oraz dokumentalne.

- Będziemy w parku na Zdrowiu, parku Julianowskim, EC1 i Muzeum Włókiennictwa. Dzięki mieszkańcom Łodzi, w ramach budżetu obywatelskiego Polówka zagości również na Teofilowie oraz Stawach Stefańskiego. Łącznie odbędzie się ponad 70 pokazów – informują organizatorzy festiwalu Polówka.

Wystartowała także kolejna edycja plenerowego Kina Perła w OFF Piotrkowska Center. Tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia, od środy do niedzieli, na Piotrkowskiej 138/140 odbywać się będą projekcje filmowe po zachodzie słońca.

Podobnie jak w poprzednich latach, na tegoroczną edycję Kina Perła składa się pięć bloków filmowych, emitowanych od środy do niedzieli. Każdy dzień to odrębny cykl – zebrane w nim filmy łączy myśl przewodnia, wyrażona za pomocą nazwy, czy też hasła wywoławczego.

W środy powraca cieszący się ogromną popularnością blok z miłością w tle. Otwiera go jeden z najpiękniejszych miłosnych obrazów ostatnich lat, słodko-gorzka komedia „Paterson” w reżyserii Jima Jarmuscha. „To skomplikowane” zamknie głośny musical „La La Land” z oscarowym duetem Emma Stone i Ryan Gosling.

W czwartki zadebiutuje sekcja „Fight For Your Right”, na którą składają się filmy opowiadające o buncie i walce o – szeroko pojęte – prawa i przywileje. Z kolei w soboty towarzyszyć nam będzie cykl „A to Polska właśnie”, miks głośnych, popularnych bądź istotnych polskich filmów, zarówno poważnych, jak i komediowych.

Piątkowy cykl zatytułowany jest „Strach się bać”, to oczywiście horrory i mocne thrillery. Filmowy tydzień zamyka niedzielny cykl komediowy, „Świat się śmieje”. Filmem zamknięcia – zarówno bloku filmowego, jak i całej tegorocznej edycji Kina Perła – będzie szalona komedia o najgorszej śpiewaczce operowej wszech czasów, „Boska Florence”, z bezbłędną Meryl Streep w roli tytułowej. Wszystkie seanse rozpoczynają się około godziny 21, a wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy repertuar i komplet informacji można znaleźć na kinoperła.pl.

 

 

Polecane aktualności

Konferencja prasowa poświęcona akcji "Zima 2019" - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Akcja "Zima 2019". Sprawdź, gdzie zgłaszać śliskie chodniki i zasypane ulice

Monika Pawlak / BRPiNM

Dotychczas ponad 6,3 mln zł kosztowała budżet miasta akcja "Zima 2019", czyli ośnieżanie,... więcej

100 nowych mieszkań powstaje na Starym Polesiu - fot. Stefan Brajter / UMŁ

100 nowych mieszkań na Starym Polesiu

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

102 mieszkania powstaną dzięki inwestycji przy ul. Legionów 66, gdzie z udziałem prezydent Hanny... więcej

Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej upamiętnia miejsce, w którym rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku. - fot. Andrzej Janecki

Szlakiem powstańców styczniowych

Andrzej Janecki, Katarzyna Zielińska / BPKSiT

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego młodzież z łódzkich szkół i przedstawiciele władz oraz... więcej

Na zdjęciu prezydent Łodzi oraz przedstawicielki realizatorów programu - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rusza nowy nabór do program "In vitro w Łodzi"

Marlena Kamińska / BPKSiT

Wraz z początkiem lutego rozpoczyna się nowy nabór par do miejskiego programu in vitro. więcej

Restauracja „Quale” otrzymała najwyższą w Łodzi ocenę w najnowszej edycji przewodnika Gault & Millau 2019 i zdobyła dwie czapki oraz 14 na 20 możliwych punktów. - fot. Archiwum UMŁ

Łódź staje się gastronomiczną potęgą

Marlena Kamińska / BPKSiT

Łódzka gastronomia jest coraz potężniejsza. A w gronie restauracji polecanych w Żółtym Przewodniku... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.