Fortepiany Wolności - Kośmieja gra Hofmanna, Tansmana, Friedmana i Chopina

autor:

01.07.2021

W niedzielę 1 sierpnia, obdarzony niezwykły muzycznym wyczuciem pianista – Adam Kośmieja wykona utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Józefa Hofmanna, Aleksandra Tansmana, Ignacego Friedmana. W programie koncertu pojawią się również kompozycje Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się na terenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83, o godz. 19.00.

fot. Wojciech Bryndel
Adam Kośmieja, to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie.

Adam Kośmieja, to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Debiutował w wieku jedenastu lat. Po studiach w Polsce rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Został również wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.
W 2013 r. artysta rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University.


Repertuar i doświadczenia koncertowe Adama Kośmiei obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Grammy 2014) stworzyli projekt „3 x Piano”, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.
Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji Festiwalu. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa". Zadanie "Fortepiany Wolności" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt