Fortepiany Wolności – „Przygody Misia Colargola” i „Dracula”

12.09.2020

Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. W roku 2017 Łódź przyjęto do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. W roku bieżącym miasto świętuje 75-lecie Łodzi Filmowej. Dwa najbliższe recitale będą dedykowane muzyce filmowej. Witold Janiak przypomni bajkowe i baśniowe melodie, Adam Kośmieja sięgnie po interpretacje najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez Polaków.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Witold Janiak, to pianista i organista jazzowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków, m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Rymarzem, Michałem Kobojkiem, Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.

Bezustannie koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do musicalu „Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba”. Libretto napisał Krzysztof Galocha, a utwory łączą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.

W sobotę (12 września) przy Pasażu Schillera, o godz. 12.30. Znakomity, łódzki pianista - Witold Janiak zaprezentuje utwory pod wspólnym tytułem: „Bajeczki nie tylko z Łodzi”. Pianista wykona utwory z bajek: „Miś Uszatek”, „Przygody misia Colargola”, „Akademia Pana Kleksa” i innych. Organizatorzy serdecznie zapraszają całe rodziny. To będzie pyszna zabawa.

Adam Kośmieja, to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Debiutował w wieku jedenastu lat. Po studiach w Polsce rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.

W 2013 r. rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University.

Repertuar i doświadczenia koncertowe artysty obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Adam Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Grammy 2014) stworzyli projekt „3 x Piano”, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.

W niedzielę (13 września) na terenie Fuzji – ul. Tymienieckiego 5/7, o godz. 16.00. Wyjątkowy pianista – Adam Kośmieja wykona słynne filmowe utwory skomponowane przez polskich artystów. Nie powinno więc zabraknąć autorskich interpretacji dzieł: Kilara, Kazaneckiego, Preisnera bądź Dębskiego.

„Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt