Gawędy łódzkie. Nowosolna i reszta. Jakie osady założyły władze pruskie?

Władze pruskie pod koniec XVIII wieku założyły na terenach obecnej Łodzi kilka osad.

fot. Archiwum
Władzie pruskie założyły w obrębie dzisiejszej Łodzi kilka osad.

Jak pisaliśmy wcześniej, władze pruskie pod koniec XVIII wieku założyły, oprócz Nowosolnej, na terenach obecnej Łodzi kilka innych osad: Karkoszka, Antoniew, Augustów oraz Olechów. Ta pierwsza był niewielka, położona w rejonie dzisiejszego centrum przy dworcu Fabrycznym. Znacznie większa osada Antoniew zbudowana została na terenach leżących między dzisiejszymi ulicami: Wojska Polskiego, Strykowską, Telefoniczną, gdzie dawniej znajdowała się wyludniona w XVII wieku wieś Lipinki. Według danych pruskich osada ta w 1799 r. liczyła 257 mieszkańców, a w początkach lat 20. XIX wieku doszła do ponad 800 i niewiele ustępowała Łodzi czy Nowosolnej. Większość mieszkańców Antoniewa trudniła się rzemiosłem, m.in. tkactwem. Była to też jedna z pierwszych na obszarze dzisiejszej Łodzi osad rzemieślniczych. Osada Olechów, średniej wielkości, leżała na terenach dzisiejszego Olechowa osiedla. Nieco później, bo w latach 17981802, założono osadę, która początkowo nazywać się miała Friedrichshagen, ale w czasach Księstwa Warszawskiego otrzymała nazwę Augustów. Ta początkowo niewielka wieś o kilkunastu domach leżała w miejscu, gdzie dziś rozciąga się widzewskie przedmieście o tej samej nazwie. Według zaleceń pruskich nowo założone wsie miały być zasiedlane przez Niemców, w praktyce jednak wyłącznie pruski charakter miały jedynie Nowosolna i Olechów, W Augustowie, Antoniewie, a zwłaszcza w Karkoszce, ludność była przemieszana.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt