Gawędy łódzkie. O mały włos, a znów stalibyśmy się wsią...

Łódź przez długi czas rozwijała się wolno lub wcale. Stąd nie mogą dziwić pomysły odebrania jej praw miejskich. Na szczęście działo się to nie dziś, a przed setkami lat.

fot. Envato Elements
Jeszcze w XVIII w. władze pruskie zamierzały odebrać Łodzi prawa miejskie

Władze pruskie, ze względu na ubóstwo miasta, miały zamiar odebrać Łodzi prawa miejskie w 1794 r., na zasadzie „civitas pauperorum”, czyli zubożenia obywateli. Plany zamienienia jej na zwykłą wieś motywowano także rolniczym charakterem miasteczka i brakiem perspektyw. Później jednak przysłana z Berlina administracja zwróciła uwagę na pewne możliwości gospodarcze tego terenu i ta sprawa nie była już więcej na szczęście poruszana. 

Zarządzono natomiast sekularyzację dóbr kościelnych i majątku kapituły włocławskiej, co dokonało się do ok. 1806 r. i oznaczało bezpośredni nadzór rządu pruskiego. Nie trwało to zbyt długo, bo 1807 r. Łódź  weszła już w skład Księstwa Warszawskiego. 

W ostatnich latach pruskiego panowania z inicjatywy mieszkańców, czy też władz zaborczych, podjęto starania o zorganizowanie pierwszej szkoły miejskiej. W 1806 r. przeprowadzono w mieście zbiórkę pieniędzy na ten cel i zaczęto rozmowy z kandydatem na nauczyciela. Trwające działania wojenne Napoleona przerwały jednak całą akcję i dopiero w październiku 1808 r. nastąpiło otwarcie szkoły. Od samego początku zaczęły się jednak piętrzyć trudności. Mieszkańcy Łodzi bowiem niezbyt chętnie dawali pieniądze na utrzymanie szkoły, wysuwając wobec nauczyciela różne pretensje. Ten z kolei szukał poparcia u władz, a zatarg zaczął się zaostrzać. Ostatecznie łodzianie nie płacili składek i nie posyłali dzieci do szkoły, która z tych przyczyn po prostu przestała funkcjonować…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt