Gawędy łódzkie. Początki Łodzi na planie średniowiecznego miasta

Zanim jeszcze powstała osada sukiennicza Nowe Miasto, należało usprawnić i wyregulować urbanistycznie dawną Łódź, która przez 400 lat trwała w feudalnym, niezmiennym porządku.

arch.
Punkt wyjścia nowej Łodzi

W 1820 r. centralne ogniwo sieci osadniczej obszaru obecnej Łodzi nadal stanowiło rolnicze miasteczko o tej samej nazwie. Teren jego miejskiej zabudowy, czyli późniejszego Starego Miasta, był w drugiej dekadzie XIX w. stosunkowo niewielki, bo wynosił ok. 20 ha. Układ urbanistyczny miasteczka zachował do tego czasu typowe cechy planu średniowiecznego. Charakteryzowała go sieć wąskich uliczek, wychodzących nieco skośnie z rynku i ujmujących zabudowę w małe, nieregularne bloki.

Jaki był układ dawnej Łodzi?

Centralną część układu wyznaczał plac targowy, czyli rynek, oddzielony budynkami od placu, na którym stał kościół. Generalnie zabudowa miasteczka ograniczała się do obudowy wspomnianych placów oraz początkowych odcinków ośmiu ulic, z których część przechodziła w drogi do pobliskich miast i od nich wzięła swoje nazwy. Zwarte ciągi architektoniczne występowały przy tym jedynie na rynku oraz wzdłuż ulic przy rynku: Drewnowskiej, Podrzecznej, Nadstawnej i Kościelnej. Plac kościelny oraz wybiegające z niego ulice: Lutomierska, Brzezińska, Łagiewnicka i Cygańska (fragment ul. Zgierskiej, obecnie nie istnieje) miały jedynie pojedyncze zabudowania. Z niewielkim terenem zabudowy miasteczka silnie kontrastował natomiast rozległy obszar jego rozłogów. Zajmowały one łącznie 1244 ha, z czego 828 ha przypadało na użytki rolne, zaś 416 ha – na lasy.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt