Gawędy łódzkie. Szybki rozwój Nowosolnej. Kiedy prześcignęła Łódź?

Historia Łodzi i okolicznych miejscowości pokazuje, że dzisiejsze miasteczka czy dzielnice kiedyś były większe od samej Łodzi.

fot. Archiwum
Słynne skrzyżowanie w Nowosolnej

Jak wiadomo, początki rozwoju Łodzi przemysłowej związane są m.in. z osadnictwem niemieckim  w latach 20. XIX w., kiedy zaczęto sprowadzać do miasta pierwszych tkaczy. Warto jednak przypomnieć, że część żywiołu niemieckiego była już na terenach łódzkich od czasów zaboru pruskiego. Głównym punktem kolonistów miała być duża osada, przeznaczona w przyszłości na miasto powiatowe, o nazwie Salzfeld (Sulzfeld), która później otrzymała nazwę Nowosolna. Na niezamieszkanych gruntach poleśnych wytyczono osadę o charakterystycznym układzie gwiaździstym. Z centralnie położonego placu rozchodziło się osiem dróg, wzdłuż których budowali domy sprowadzeni z Niemiec koloniści. 

Nowosolna rozwinęła się bardzo szybko i prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. prześcignęła Łódź pod względem liczby domów, jak i mieszkańców. Władze pruskie założyły w okolicach jeszcze parę innych osad. Pod koniec XVIII w. powstały na obecnym obszarze Łodzi: Karkoszka (Olędry Karkoskie), Antoniew (Olędry Antoniew) oraz Olechów (Olędry Wiskickie). Karkoszka założona została na terenie wyrąbanego lasu, a jej nieliczne zabudowania leżały pomiędzy dzisiejszym dworcem Fabrycznym a ul. Jaracza, Piramowicza i POW.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt