Historia clubbingu i kostiumy filmowe na wystawie w Porcie Łódź

autor:

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)

11.02.2019 - 31.05.2019

Wystawy kulturalne nawiązujące do historii muzyki i filmu to już tradycja w Porcie Łódź. Tym razem Centrum zaprasza na niezwykłą podróż w czasie do epoki PRL i pierwszych płyt stworzonych na potrzeby klubów muzycznych. Druga wystawa to efekt kontynuacji współpracy z Łódzkim Centrum Filmowym, które cyklicznie prezentuje w Porcie Łódź swoje bogate zbiory pięknych kostiumów filmowych. Obie wystawy znajdują się w alejce przy strefie restauracyjnej i oglądać można je bezpłatnie.

fot. mat. Port Łódź
Zdjęcie promujące wydarzenie: "Historia clubbingu i kostiumy filmowe na wystawie w Porcie Łódź"
3 zdjęcia
fot. mat. Port Łódź
fot. mat. Port Łódź
fot. mat. Port Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)
  • Od szelaku do płyt kompaktowych
    Kolejna odsłona wystawy audio w Porcie Łódź to historia płyty w kontekście rozwijającego się clubbingu. Na wystawie zobaczymy zatem pierwsze płyty szelakowe, stworzone w XIX wieku przez Emila Berlinera, który dzięki zastosowaniu tego materiału w produkcji płyt, przyczynił się do znacznego zmniejszenia szumów podczas odtwarzania muzyki. Następnie przeniesiemy się do I połowy XX wieku, kiedy to amerykańska wytwórnia RCA Records wprowadziła do płyt–vinyl. Lepsze właściwości mechaniczne od szelaku spowodowały, że vinyl stał się od tej pory głównym materiałem, z którego tworzone były płyty. W Polsce przez długi czas królowały płyty pocztówkowe oraz kolorowe vinyle, które były dodatkową atrakcją dla kolekcjonerów, ponieważ barwy tradycyjnych krążków nie zawsze odpowiadały bezpośrednio okładce albumu. W latach 80 – tych płyty winylowe zostały ostatecznie zdetronizowane przez wchodzące szturmem na rynek płyty kompaktowe i pojawienie się odtwarzaczy Compact Disc. Wystawa w Porcie Łódź przedstawia kolekcję pierwszych na świecie odtwarzaczy CD, które wykreowały świat klubów i dyskotek dzięki regulacji obrotów, posiadaniu szybkiego start i pętli. Prezentowane zbiory to część kolekcji łódzkiego DJ DoubleU – legendy klubów i festiwali, który wykorzystywał przedstawione urządzenia i płyty od początku lat 90 - tych m. in. w Klubie Muzycznym Studio - pierwszym łódzkim klubie na światowym poziomie. Dla kontrastu na wystawie zobaczyć można także pierwsze sprzęty domowego hi-fi z czasów PRL.

  • Świat Pana Kleksa i kostium Jerzego Stuhra
    „Podróże Pana Kleksa” z 1986 roku w reżyserii Krzysztofa Gadowskiego, „Deja vu” z 1989 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego – to tylko wybrane przykłady produkcji, z których kostiumy można zobaczyć na najnowszej wystawie w Porcie Łódź. Prezentowane stroje inspirowane są filmami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi i należą do bogatych zbiorów Łódzkiego Centrum Filmowego. Część kostiumów, przedstawionych na wystawie pochodzi z konkretnego filmu, inne stanowią inspirację do wybranych produkcji. Wielką gratką dla wszystkich kinomanów z pewnością jest oryginalny kostium, w którym występował sam Jerzy Stuhr w filmowym hicie „Deja vu”.

Dodatkowe informacje:
Godziny otwarcia Portu Łódź:
Poniedziałek-sobota: 10:00-21:00
Niedziela: 10:00-20:00

Organizator: Port Łódź

Czas i miejsce:
11 lutego - 31 maja (poniedziałek-piątek) 2019
w godzinach otwarcia Portu Łódź
Port Łódź - przy strefie restauracyjnej
93-457 Łódź, ul. Pabianicka 245
tel. +48 (42) 298 12 02
e-mail: portlodz@ikea.com
https://www.portlodz.pl/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt