Hołd pomordowanym mieszkaniom Łodzi i regionu. 82 rocznica wsiedlenia Żydów z gett prowincjonalnych do Litzmannstadt Getto.

Na stacji Radegast spotkali się przedstawiciele miast regionu łódzkiego. Oddano hołd Żydom, pochodzącym z wielu miast i miasteczek, których wiosną 1942 wywieziono, likwidując getta w mniejszych ośrodkach.

5 zdjęć
Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik
Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik składa kwiaty w imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Decyzję o likwidacji gett w małych miastach podjęto podczas spotkania urzędników i dowódców niemieckich w Poznaniu 1941 r. Postulowano wówczas przeniesienie Żydów do jednego obozu zbiorczego, jak również uśmiercenie niezdolnych do pracy.

Od stycznia do maja 1942 r. trwała likwidacja „dzielnic zamkniętych”   Kalisza, Łasku, Pabianic, Łęczycy, Sieradza, Turku, Kutna, Wielunia, Zduńskiej Woli, Włocławka, Wieruszowa, Bełchatowa i innych miast. Ponad 15 tys. Żydów deportowano do największego ośrodka – Litzmannstadt Getto, większość przesiedlanych Żydów posłano jednak na śmierć. 50 tys. osób trafiło do ośrodka eksterminacji w Chełmnie nad Nerem.

Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Stacja Radegast to wielki memoriał dla ofiar transportów śmierci. Tegoroczna uroczystość odbyła się w części zwanej Halem Miast, gdzie na ścianach znajdują się nazwy miejscowości regionu oraz Europy Zachodniej, skąd przywożono Żydów do Litzmannstadt Getto. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele m.in. Poddębic Zduńskiej Woli  i Tuliszkowa.

- W historii Holocaustu najbardziej przerażająca jest masowość i organizacja procederu śmierci na ogromną skalę. Ludzie zamienieni zostali w ciągi cyfr, dane statystyczne i zestawienia, jak w znakomicie zorganizowanym przedsiębiorstwie. Zbigniew Bauman w eseju „Nowoczesność i Zagłada” pisał o tych zdarzeniach jako o „nowoczesnym morderstwiei”, „machinie”, ponieważ zbrodnię tę starannie zaplanowano przy korzystaniu z wielu narzędzi nowoczesności tamtych czasów. – powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.   

Litzmannstadt Getto działało najdłużej, bo niemal do końca sierpnia 1944 roku, ale wspólny los łódzkich Żydów, i tych z Europy oraz Kraju Warty zakończył się podobnie – transportem na miejsce kaźni.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt