Huculszczyzna i Stanisław Vincenz - projekcja filmu Waldemara Czechowskiego i spotkanie z reżyserem

autor:

06.04.2022

Projekcja filmu dokumentalnego „Śladami Vincenza” (TVP 2000, 56 minut) i spotkanie z reżyserem Waldemarem Czechowskim. Prowadzenie: Magdalena Roguś

Film Waldemara Czechowskiego, nad którym reżyser pracował ponad 10 lat, jest całościowym obrazem życia i twórczości wielkiego pisarza, humanisty, filozofa XX wieku - Stanisława Vincenza. Powstawał po wielu rozmowach z rodziną Stanisława Vincenza, pisarzami, Hucułami na Ukrainie oraz podczas kwerend i dokumentalnych wypraw w Polsce, Szwajcarii, Francji i Niemczech. Film zawiera oryginalne, unikatowe materiały filmowe z udziałem pisarza, nakręcone w latach 50. (po przymusowej ucieczce), w jego drugiej ojczyźnie, we Francji, w miejscowości la Combe. Tu odwiedzał go między innymi Czesław Miłosz, który jest głównym „przewodnikiem” po godzinnym dokumencie. Miłosz pisał o autorze „Na wysokiej połoninie” takimi słowami: „Był zafascynowany Huculszczyzną, jej historiami, przeszłością trójjęzyczną czy więcej, tzn. Hucułami, Polakami i Żydami. To jest zakątek, w którym narodził się chasydyzm...” . „Był ostatnim mędrcem XX wieku.

 

 

Waldemar Czechowski (1952), ur. w Sosnowcu, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Od 1980 roku członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich; filmowiec - operator, reżyser dokumentalista. Od 1978 roku realizator filmów (ponad 30 filmów dla TVP, w tym dla redakcji „Mała Ojczyzna” w TVP-2 oraz wielu autorskich filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży). Animator kultury: założyciel „Eko-Art. Village”- projektu łączącego ekologię ze sztukami wizualnymi i teatrem. Współorganizator festiwali filmowych, autor warsztatów filmowych, fotograficznych wokół tzw. „nowych mediów”. Uczestnik podróży badawczych, krajoznawczych i wypraw naukowo-filmowych związanych z Himalajami, Alpami i Karpatami. Współpracuje na polu filmu, kultury i etnografii z teatrami, muzeami i instytucjami kultury (MKIDN, POLONIKA, NID) jako filmowiec, animator kultury i ekspert. Wieloletni prezes Stowarzyszenia PROCINEMA zrzeszającego filmowców i producentów filmowych zarówno w Łodzi jak i w całym kraju. Współzałożyciel i prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (członek komisji eksperckiej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt