Inwazja pisarzy w Łodzi. Przed nami 5 literackich pikników dla całej rodziny

5 pikników, 5 wybitnych pisarzy, w 5 łódzkich dzielnicach - Wydział Kultury wspólnie z 5. miejskimi bibliotekami oraz Łódzkim Centrum Wydarzeń przygotował mega rodzinne pikniki. Inwazja pisarzy w Łodzi jest częścią akcji promujących Budżet Obywatelski.

fot. CC0 license
Zapraszamy całe rodziny do spotkania z książką, ponadto animacje rodzinne, warsztaty tematyczne, koncerty, pokazy

Zapraszamy całe rodziny do spotkania z książką, ponadto animacje rodzinne, warsztaty tematyczne, koncerty, pokazy.

Celem pikników jest promocja Budżetu Obywatelskiego - dlatego na każdym pikniku będzie specjalne stanowisko, gdzie będzie można uzyskać informację: co to właściwie jest budżet obywatelski i  jak można z niego korzystać.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu obywatelskiego na rok 2017 łódzkie biblioteki wzbogacą się o tysiące nowych książek i setki audiobooków.

W tej edycji, która jest w trakcie realizacji do budżetu zgłoszonych zostało 25 projektów wybranych przez mieszkańców na łączną kwotę ponad 270 tys zł. Projekty te dotyczą nie tylko zakupu książek czy audiobooków, ale także zakupu sprzętu, jak i drobnych inwestycji.

Goście pikników: Janusz Leon Wiśniewski, Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Sławomir Koper

W programach pikników znajdą się: koncerty, pokazy, konkursy, animacje rodzinne, spotkania z książką.

Harmonogram spotkań z pisarzami:

16 września

Bałuty

Piknik w godzinach g 12.00-16.00

Plac na Kwadracie, ul. Żubardzka 3/

godz. 14-15:30 spotkanie z Michałem Witkowskim

Michał Witkowski (ur. 17 stycznia 1975 we Wrocławiu) - polski pisarz i dziennikarz, stale współpracuje z "Ha!artem". Mieszka w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował w 2001 zbiorem opowiadań Copyright, następnie wydał swoją pierwszą powieść Lubiewo. Laureat Paszportu Polityki 2007 za powieść "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej".

Widzew

11-15

Park Źródliska

godz. 12-13:30 Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Łukasz Orbitowski uznawany jest obecnie za jednego z najlepszych - czy wręcz najlepszego - autorów horrorów w Polsce. Wypracował własną formułę prozy gatunkowej, w której schematy rodem z horrorów doprawiane są, w różnych proporcjach, elementami powieści obyczajowej czy sensacyjnej. Zaczynał od małych form prozatorskich, opowiadań zawartych między innymi w tomach Szeroki, głęboki, wymalować wszystko i Wigilijne psy. Charakterystyczne dla wczesnej fazy pisarstwa Orbitowskiego było łączenie horroru z prozą obyczajową.

Górna

Park Sielanka – ul. Cieszkowskiego 2

Piknik w godzinach: 14.00-18.00

godz. 15-16:30 spotkanie z Jackiem Piekarą

Jacek Piekara - jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Prowokujący. Zaskakujący. Potrafi rozbawić, zbulwersować, dotknąć do żywego. Wymyka się oczekiwaniom i nie daje zaszufladkować.

Od lat zajmuje się multimediami i szeroko pojmowaną popkulturą. Pracował jako zastępca redaktora naczelnego pism „Click” i „Game Ranking” oraz naczelny magazynu „Fantasy”. Prowadził programy autorskie w Radiu WAWA. Reżyserował dubbingi. Tworzył i tłumaczył scenariusze gier komputerowych.

Polesie

Teren wokół Biblioteki przy ul. Wróblewskiego 67

Piknik w godz. 10-16 /

godz. 14-15:30 spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim

Janusz Leon Wiśniewski -  naukowiec i pisarz polski, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka). Rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii (program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych firm chemicznych w świecie). Naukowiec i pisarz. Debiutancka "Samotność w Sieci" stała się w Polsce i w Rosji kultowym bestsellerem, została sfilmowana i przetłumaczona na wiele języków. Autor zbioru opowiadań "Zespoły napięć", "powieści Los powtórzony", tomików esejów "Intymna teoria względności", "Molekuły emocji", "Sceny z życia za ścianą", "Czy mężczyźni są światu potrzebni?", "Zbliżenia", oraz naukowej bajki dla dzieci "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa". Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści epistolograficzne: "188 dni i nocy" oraz "Między wierszami".

23 września

Śródmieście

Park im. Henryka Sienkiewicza

Piknik w godzinach: 12-16

godz. 13:30-15 Spotkanie ze Sławomirem Koprem

Sławomir Koper - Historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor m. in.: "Tajemnic i sensacji świata antycznego", "Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie", "Śladami pierwszych Piastów", "Wędrówek po Polsce piastowskiej", "Spaceru po Lwowie", "Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej". Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia. W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy.  A polityk czy artysta ukazany „w szlafroku i kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości. Sławomir Koper mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt