Wystawa wpisuje się w obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
wernisaż: live na Facebooku Galerii: 30.04, godz. 11.00
Prezentacja Jacka Franasika w Galerii Bałuckiej jest zaproszeniem widzów do „warstwowania” rzeczywistości, do odczytywania autorskiego przekazu, zapisanego w każdej warstwie dzieła, ale też do refleksji nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Jacek Franasik mieszka i pracuje w Łodzi. Projektowaniem zajmuje się od 2000 roku, brał udział w kilkunastu edycjach Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, konkursach na projekt biżuterii z bursztynem w Gdańsku, w Tahitian Pearl Trophy Vicenza (Włochy), Nowym Jorku (USA), Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej w Warszawie. Projekt „warstwy” realizuje od 2020 roku, wystawa w Galerii Bałuckiej jest jego drugą odsłoną.
W swoich pracach – wielowarstwowych obiektach – wykorzystuje różne materiały: od srebra w małych obiektach biżuteryjnych, poprzez płótno i farby w obrazach i grafice, po szkło, metal i lakier w pracach realizowanych od 2020 roku. Fascynuje go sztuka konceptualna, dlatego obok obiektów projektuje plansze, w których eksperymentuje z układami liter, tworząc z nich abstrakcyjne kompozycje, mające skłaniać widza do refleksji nad otoczeniem, zarówno tym fizycznym, jak i metafizycznym, w kontekście wielowarstwowości otaczającego nas świata: (…) Zakładam, że niewiele osób zastanawia się nad tym, iż otaczająca nas przestrzeń i My sami zbudowani jesteśmy z warstw. Ziemia ma warstwy, atmosfera ma warstwy, drzewo ma warstwy, ciało ma warstwy, dusza ma warstwy, społeczeństwo ma warstwy i choć jest to oczywiste patrząc na Ziemię, atmosferę, drzewo czy społeczeństwo jako całość ich nie widzimy. Dopiero uświadamiając sobie, iż warstwowość świata jest niewątpliwa, możemy zauważyć zależność warstw między sobą i ich wspólne współistnienie. Chcę Państwa zaprosić do rozważań nad prostym tekstem, rozłożonym na Warstwy, które samodzielnie tworzą jedynie plamę graficzną nic nie znacząc i nie niosąc treści a po złożeniu okazują się ważnym przekazem społecznym – pisze we wstępnie do katalogu wystawy. Dopowiedzeniem tych twórczych działań są wiersze, określane przez autora jako suplement, o wieloznacznych, również skłaniających do refleksji tytułach: I słowo rytmem się stało, Zmora, Księga.