Otwarty internetowy plebiscyt
W trwającym od 15 czerwca do 13 sierpnia 2018 r. otwartym plebiscycie internetowym, każdy z uczestników mógł zagłosować na wybrane przez siebie 5 dzieł, pochodzących ze zborów polskiej i europejskiej sztuki dawnej, należących do kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Wśród obrazów do wyboru znalazły się prace twórców takich jak m.in.: Olga Boznańska, Jan Matejko czy Jacek Malczewski. Na wystawie prezentowane jest 40 obrazów, które w głosowaniu publiczności otrzymały najwięcej głosów m.in.: Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej. Część z nich to dzieła rzadko prezentowane publiczności.
Wyłonienie zespołu kuratorskiego
Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym głosujący mieli za zadanie napisać teksty uzasadniające swoje wybory. Spośród nich członkowie jury wyłonili najciekawsze, a ich autorów nagrodzili udziałem w pracach zespołu kuratorskiego, który w dziesięcioosobowym składzie, spotykał się przez kilka miesięcy i pracował nad ostatecznym kształtem wystawy. Kuratorzy uczestniczyli w spotkaniach z udziałem studia graficznego, studia architektonicznego, konserwatorem zabytków.
Aranżacja wystawy
Obrazy ze zborów polskiej i europejskiej sztuki dawnej udało się połączyć w płynną narrację dzięki wyodrębnieniu pięciu głównych motywów zasugerowanych podziałem kolorystycznym przestrzeni wystawy. I tak natura, stają się pretekstem do analizy roli światła nie tylko w przyrodzie, ale też w procesie widzenia, zestawienie portretów opowiada gestami ich bohaterów historię różnorodności i sensu pracy, żywioły przeplatają się ze stanami emocjonalnymi i wprowadzają widza w świat fantazji, a całość ekspozycji zamyka symbolika nocy i mroku.
Kuratorzy podkreślają nie świat przedstawiony w prezentowanych dziełach, ale jego symboliczne znaczenia, wielość możliwości interpretacyjnych wynikających z indywidualnego spojrzenia odbiorców. Sposób, w jaki obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, jest tylko jednym z wielu potencjalnych rozwiązań. Pytanie: „Jak to widzisz?” jest wciąż otwarte. Dlatego zapraszamy do włączenia się w nasz wspólny projekt i pozostawienie swojej odpowiedzi w przestrzeni wystawy.
Realizatorzy:
- Kuratorzy wystawy: Sabina Bałulis, Natalia Bartczak, Ewa Gaj, Katarzyna Kaleta, Magdalena Knapowska-Niziołek, Emiliana Konopka, Damian Krakowiak, Marta Motyl, Michalina Peruga, Paulina Stencel
- Kuratorki projektu: Aleksandra Dudek, Joanna Jaśkiewicz, Katarzyna Kończal, Maria Milanowska, Tatiana Szymańska
- Koordynacja projektu: Andżelika Bauer, Przemysław Purtak
Dodatkowe informacje:
Więcej szczegółów na temat wystawy na stronie Muzeum, na facebookowym wydarzeniu i na profilu MPH na Instagramie.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, a podsumowaniem projektu jest seminarium naukowe skierowane do osób działających w obszarze udostępniania kultury.
Wydarzenia towarzyszące:
- Jak to widzisz? - "Chwila dla kuratora" - warsztaty rodzinne
8 grudnia (sobota) 2018, godz. 12:00-13.30. Bilet 1 zł. - Jak to widzisz? - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
8 grudnia (sobota) 2018, godz. 16:00-17.30. Bilet 6 zł.
Godziny otwarcia Muzeum:
Wtorek - niedziela: 11.00 - 17.00
Poniedziałek: nieczynne
Ceny biletów na stronie Muzeum.
Od 23 listopada 2018, w każdy piątek wstęp do muzeum jest darmowy.
Organizator: Muzeum Pałac Herbsta
Czas i miejsce:
Wernisaż 7 grudnia (piątek) 2018, godz. 18:00-20:00.
Wystawa czynna od 7 grudnia (piątek) 2018 do 31 marca (niedziela) 2019
W godzinach otwarcia placówki.
Muzeum Pałac Herbsta - Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
90-338 Łódź, ul. Przędzalniana 72
tel. centrala: +48 (42) 674 96 98
e-mail: herbst@msl.org.pl
http://palac-herbsta.org.pl/
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.