Jak zakończy się łódzkie opowiadanie kryminalne? Kontynuujemy „Dygot w mieście Łodzi”

Przed nami kolejna odsłona konkursu literackiego „Dygot w mieście Łodzi”. Początek historii o zaginięciu psa w drogocennym naszyjniku stworzył Romuald Chorąży, a rozwinięcie napisała Małgorzata Rek. Jak zakończy się wspólnie stworzone łódzkie opowiadanie kryminalne? Przekonamy się już wkrótce.

Laureatkę II etapu - Małgorzatę Rek - wybrało jury w składzie Agnieszka Płoszaj, Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ i Aleksandra Górska z Wydziału Kultury UMŁ. Dyrektor Dagmara Śmigielska podkreśla, że wspólne pisanie opowiadania kryminalnego z Łodzią w tle spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaprasza do kontynuowania zabawy. 

W III i ostatnim etapie konkursu zadaniem uczestników jest stworzenie zakończenia opowiadania – max. 4 strony znormalizowanego maszynopisu. Opatrzone imieniem i nazwiskiem autora propozycje należy przesyłać na adres kulturalnykonkurs@uml.lodz.pl do 15 marca br. Na zwycięzcę ostatniego etapu czeka nagroda specjalna.

Jedną z nagród dla autorów najlepszych tekstów były warsztaty ze znanym pisarzem, autorem powieści kryminalnych i laureatem prestiżowych nagród literackich Mariuszem Czubajem. Literat ubolewał nad ograniczeniami w długości opowiadania, które prezentuje niezwykły potencjał, bo, jak twierdzi, samej Łodzi poświęcić można znacznie więcej miejsca. – Niezwykle się cieszę, że powstają takie inicjatywy i są aktywnie wspierane przez władze miasta. Promocja przez kulturę, w dodatku kulturę zaktywizowaną, gdzie każdy może być twórcą to rzecz nie do przecenienia - powiedział Mariusz Czubaj podkreślając jednocześnie, że promowanie poprzez gatunek kryminału to światowa tendencja. W wielu miastach, szczególnie skandynawskich,  organizowane są spacery śladami bohaterów powieści kryminalnych.

Inspiracji do zakończenia opowiadania szukać można także na scenie teatralnej. Grupa Impro Atak od kilku miesięcy prezentuje „Kryminał improwizowany w 2 aktach”. Publiczność decydując, co się wydarzy, tworzy wraz z aktorami niepowtarzalne, trzymające w napięciu i często wyjątkowo zabawne historie. Do czerpania z twórczości grupy zachęca jej twórca Jacek Stefanik.  

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt