Jan Kowalewski, słynny kryptolog z Łodzi w 12 obrazach - wernisaż w Fabryce Aktywności Miejskiej

autor:

Fabryka Aktywności Miejskiej (Łódź, ul. Tuwima 10)

01.10.2024

Niezwykłe dzieje łódzkiego bohatera wojny polsko-bolszewickiej przybliży wystawa w Fabryce Aktywności Miejskiej. Zapraszamy na wernisaż: 1 października o godz. 16.30, ul. Tuwima 10.

Jan Kowalewski zasłynął nie tylko z łamania rosyjskich kluczy szyfrowych w 1920 r. Był prawdziwym „agentem do zadań specjalnych”, instruktorem wywiadu w Japonii, Powstańcem Śląskim, dyplomatą, a także autorem nowatorskich teorii politycznych.

Zapomniana przez wiele lat postać w ostatnim czasie uzyskała swoje miejsce w panteonie polskich bohaterów. Z okazji 100-lecia bitwy warszawskiej Miasto Łódź wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przypomniały o znaczeniu zasług wybitnego łodzianina w dziele zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Projekt „Rok Jana Kowalewskiego” uwieńczony został nagrodą „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”.

Od 2020 Janowi Kowalewskiemu poświęcono projekty realizowane w całej Polsce, m.in. konferencje naukowe, monodram, słuchowisko, a także mural w centrum Łodzi. „Odkrywanie bohatera” było możliwe również dzięki zdjęciom, przekazanym przez rodzinę i zachowanym wspomnieniom. Jednak wiele wątków z pasjonującego życiorysu ciągle czeka na szczegółowe zbadanie. Nie dysponujemy fotografiami z wielu miejsc, w których bywał Jan Kowalewski, ani też rejestracji przeprowadzanych przez niego tajnych działań. Znamy jednak dość szczegółów, by podjąć próbę obrazkowej „rekonstrukcji” niektórych wydarzeń.

Wystawa jest próbą „komiksowej” rekonstrukcji barwnego życiorysu. Pozwala odpowiedzieć na pytania: jak to się odbyło? Co widział młody Kowalewski na ulicach dawnej Łodzi? Jak wyglądał
jego pobyt w dalekiej Japonii? Jakie zagrożenia czyhały w stalinowskiej Moskwie? Na czym polegała tajemnicza akcja „porwania” rumuńskiego króla”?

Autorką plansz jest Katarzyna Błaszczyk, rysowniczka, doświadczona w szczególności w rysunku historycznym, twórczyni Instagramowego kanału „do kreski-kreska”. Scenariusz powstał w oddziale ds. Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi, w ramach projektu „Rok Jana Kowalewskiego”.  

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 października, o godz. 16.30 w Fabryce Aktywności Miejskiej, przy ul. Tuwima 10 (3 piętro). Dostępna będzie w dniach 30 września - 4 października 2024 r. w godz.  8.30-16.00.

Już wkrótce Festiwal Szyfrów!

25 października w godz. 12.00-19.00 Miasto Łódź zaprasza do Mediateki (ul. Moniuszki 5) na wyjątkowy Festiwal Szyfrów! Na uczestników czekać będzie replika Enigmy, rekonstruktorzy historyczni
i niezwykła gra miejska po kreatywnych wnętrzach Mediateki, wymagająca złamania niejednego szyfru!   

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt