Kartka z kalendarza. 8 lipca - rocznica pożaru w zabytkowej willi Richtera

8 lipca 2016 r. pożar strawił znaczną część więźby dachowej willi Reinholda Richtera przy ul. Skorupki 6/8, gdzie mieści się rektorat Politechniki Łódzkiej.

fot. ŁÓDŹ.PL
Willa Richtera to siedziba rektoratu PŁ

Dwa lata wcześniej rozpoczęto tam prace renowacyjne, a w trakcie modernizacji konstrukcji dachu doszło do zaprószenia ognia. Willa zbudowana została wg projektu architekta Ignacego Stebelskiego w latach 1903/1904, przy ówczesnej ul. Placowej, dla Reinholda Richtera (1855–1930) będącego współwłaścicielem rodzinnej fabryki i zastępcą swojego brata, Józefa. Ożenił się z Matyldą, z którą miał pięcioro dzieci. Jedna z jego córek – Jadwiga – wyszła za mąż za Karola Wilhelma Scheiblera, wnuka najpotężniejszego łódzkiego przemysłowca. To ona mieszkała w bajkowym pałacyku przy ul. Skorupki do czasu wybuchu II wojny światowej. Budynek zaprojektowano na niemieckich i angielskich eklektycznych wzorcach tzw. architektury nieregularnej. 

Po wojnie willa została przejęta przez Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. W 1956 r. budynek przekazano Politechnice Łódzkiej i został siedzibą Wydziału Budownictwa Lądowego. W latach 1969–1976 mieścił się tu dział wydawnictw, a w 1977 r. postanowiono przeznaczyć budynek na siedzibę rektoratu PŁ, który oficjalnie uruchomiono 24 maja 1985 r. w 40. rocznicę powstania uczelni. Obiekt został ponownie odrestaurowany, a ciekawostką jest fakt, że był wykorzystany jako siedziba redakcji „Pasikonika” w filmie „Kingsajz”. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt