Kartka z kalendarza. Kochankowie z ulicy Kamiennej. Skąd się wzięła ta rzeźba?

Kochankowie z ulicy Kamiennej – tak nazywa się rzeźba, jaka osiemnaście lat temu pojawiła się przy ul. Kamiennej (dziś Włókienniczej). Nawiązuje do wiersza Agnieszki Osieckiej, który śpiewała swego czasu Sława Przybylska.

fot. LODZ.PL
Rzeźba Rzeźba Kochankowie z ulicy Kamiennej ma już 18 lat

25 czerwca 2004 r. odsłonięto we wnęce na ścianie kamienicy przy ul. Włókienniczej (dawniej ul. Kamienna) oryginalną płaskorzeźbę i fontannę opatrzoną napisem Kochankowie z ulicy Kamiennej. Została ona dedykowana Agnieszce Osieckiej (1936–1997) dla upamiętnienia okresów jej studiów w łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1957–1962. W czasie studiów na wydziale reżyserii zrealizowała etiudę „Słoń”, opartą na motywach opowiadania Sławomira Mrożka i odbyła praktykę na planie „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy. Nie była jej chyba jednak pisana kariera filmowca i wspomniała tak: „Na drugim czy trzecim roku zrozumiałam, że nie będę reżyserem, kiedy zaczęłam pisać piosenki i artykuły. Bo człowiek, który pisze, może to robić sam w pokoiku, tramwaju, pod ulubionym drzewem, a do filmu trzeba mieć szaloną energię, zdrowie i umiejętność przebywania w dużych grupach ludzi”. Z Łodzią łączy Agnieszkę Osiecką również epizod matrymonialny, bo w latach 1963–64 była żoną producenta filmowego Wojciecha Frykowskiego, syna łódzkiego przedsiębiorcy, którego poślubiła w Zakopanem.

Autorem płaskorzeźby z brązu, która przedstawia dwoje młodych ludzi chowających się pod płaszczem przed ulewą, jest Wojciech Gryniewicz, a wodotrysk miał raz dziennie zraszać ich twarze. Całość nawiązuje do wiersza Osieckiej, który wyśpiewała także Sława Przybylska, a zaczyna się tak: „Oczy mają niebieskie i siwe, dwuzłotówki w kieszeniach na kino, żywią się chlebem i piwem, marzną im ręce zimą: Kochankowie z ulicy Kamiennej…”

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt