Kartka z kalendarza. Kochankowie z ulicy Kamiennej. Skąd się wzięła ta rzeźba?

Kochankowie z ulicy Kamiennej – tak nazywa się rzeźba, jaka osiemnaście lat temu pojawiła się przy ul. Kamiennej (dziś Włókienniczej). Nawiązuje do wiersza Agnieszki Osieckiej, który śpiewała swego czasu Sława Przybylska.

fot. LODZ.PL
Rzeźba Rzeźba Kochankowie z ulicy Kamiennej ma już 18 lat

25 czerwca 2004 r. odsłonięto we wnęce na ścianie kamienicy przy ul. Włókienniczej (dawniej ul. Kamienna) oryginalną płaskorzeźbę i fontannę opatrzoną napisem Kochankowie z ulicy Kamiennej. Została ona dedykowana Agnieszce Osieckiej (1936–1997) dla upamiętnienia okresów jej studiów w łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1957–1962. W czasie studiów na wydziale reżyserii zrealizowała etiudę „Słoń”, opartą na motywach opowiadania Sławomira Mrożka i odbyła praktykę na planie „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy. Nie była jej chyba jednak pisana kariera filmowca i wspomniała tak: „Na drugim czy trzecim roku zrozumiałam, że nie będę reżyserem, kiedy zaczęłam pisać piosenki i artykuły. Bo człowiek, który pisze, może to robić sam w pokoiku, tramwaju, pod ulubionym drzewem, a do filmu trzeba mieć szaloną energię, zdrowie i umiejętność przebywania w dużych grupach ludzi”. Z Łodzią łączy Agnieszkę Osiecką również epizod matrymonialny, bo w latach 1963–64 była żoną producenta filmowego Wojciecha Frykowskiego, syna łódzkiego przedsiębiorcy, którego poślubiła w Zakopanem.

Autorem płaskorzeźby z brązu, która przedstawia dwoje młodych ludzi chowających się pod płaszczem przed ulewą, jest Wojciech Gryniewicz, a wodotrysk miał raz dziennie zraszać ich twarze. Całość nawiązuje do wiersza Osieckiej, który wyśpiewała także Sława Przybylska, a zaczyna się tak: „Oczy mają niebieskie i siwe, dwuzłotówki w kieszeniach na kino, żywią się chlebem i piwem, marzną im ręce zimą: Kochankowie z ulicy Kamiennej…”

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt