Kartka z kalendarza. Michał Batory, grafik-plakacista światowej sławy

25 sierpnia 1959 r. w Łodzi urodził się Michał Batory – światowej sławy grafik-plakacista, który od 1987 r. mieszka i tworzy w Paryżu. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i kontynuator znakomitych tradycji polskiej szkoły plakatu. Jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, m.in. w Les Arts Décoratifs w Luwrze.

fot. ŁÓDŹ.PL
25 sierpnia 1959 r. w Łodzi urodził się Michał Batory

Wielokrotnie nagradzany

Artysta przez lata swojej działalności otrzymał liczne międzynarodowe nagrody i wyróżnienia, m.in. za plakat La Femme sur le lit (1996) czy Power Book (2004), a także nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” (2010). Współpracuje również z polskimi  teatrami i instytucjami kultury, tworząc plakaty teatralne, muzyczne, operowe. Prace Michała Batorego są w Polsce szerzej znane dzięki książkom wydawnictwa Drzewo Babel, z którym współpracuje od 1995 r.

Unikatowy styl światową marką

Grafik nigdy nie zajmował się reklamą, a jego oryginalne projekty kulturalne opierają się na metaforycznych znaczeniach i swobodnej grze skojarzeń nawiązujących do surrealizmu. Unikatowy styl Michała Batorego jest rozpoznawalną światową marką, a sam artysta miał dużą wystawę w rodzinnym mieście w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2012 r. oraz w kilku galeriach łódzkich w 2020 r. Ta ostatnia wypadła akurat w czasie pandemii i miała niestety nieco ograniczony zasięg. W każdym razie mamy w gronie znanych łodzian wybitnego grafika światowego formatu.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt