Kartka z kalendarza. Mieczysław Saar, twórca monumentalnych malunków

24 sierpnia 1925 r. urodził się w Łodzi malarz Mieczysław Saar. Przykłady jego malarstwa sakralnego można odnaleźć w kościołach wielu polskich diecezji.

fot. Wikipedia
Fragment polichromii wg projektu i wykonania Mieczysława Saara w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi ul. Piotrkowska 2/2a

W latach 1949–1954 Sarr studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rysunku Wojciecha Weissa i Zbigniewa Pronaszki, w pracowni malarstwa u Adama Marczyńskiego oraz w pracowni polichromii u Wacława Taranczewskiego. Po studiach wrócił do Łodzi, aby tworzyć i aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym łódzkiego środowiska plastycznego. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim malarstwo sztalugowe oraz monumentalne malarstwo ścienne. Tematyka obrazów jest bardzo różnorodna i obejmuje pejzaże, portrety, cykle kwiatowe, martwą naturę, kompozycje o tematyce historycznej, batalistycznej, literackiej oraz religijnej, która dominuje w malarstwie ściennym. Mieczysław Saar jest autorem licznych polichromii oraz projektów wyposażenia wnętrz sakralnych. Jego monumentalne malarstwo sakralne spotkać można w wielu kościołach na terenie całego kraju, w tym także w kilku łódzkich świątyniach. Twórczość Saara jest niezwykle różnorodna i obejmuje kilka okresów poszukiwań stylistycznych – od realizmu, impresjonizmu do kubizmu, jak również różne techniki i gatunki malarstwa. 

Artysta zmarł 17 X 2015 r. w Łodzi, gdzie mieszkał przez całe życie. Spoczął na cmentarzu w Mileszkach. O drodze twórczej Mieczysława Saara oraz jego refleksjach o sztuce powstał film dokumentalny „Mój świat” w reż. Jadwigi Wileńskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt