Kartka z kalendarza. Rocznica urodzin Igora Skiryckiego

31 lipca 1920 r. w Brześciu nad Bugiem urodził się Igor Sikirycki – poeta, pisarz, satyryk, dziennikarz i spiker radiowy związany przez lata z Łodzią.

fot. NAC
Igor Skirycki

Igor Sikirycki był synem naczelnika telegrafu brzeskiego oraz bibliotekarki. W 1927 r. rodzina zamieszkała w Lublinie, gdzie Igor ukończył państwowe Gimnazjum im. J. Zamoyskiego. Maturę zdał w 1939 r. W czasie II wojny światowej pracował jako ślusarz, drwal i murarz, był także członkiem AK. W lipcu 1944 r. podjął pracę w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia i rozpoczął naukę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od 1945 r. zamieszkał na stałe w Łodzi, gdzie ukończył studia na UŁ. Do 1951 r. pracował jako spiker w łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia. Był kierownikiem artystycznym Teatru Satyryków w Łodzi (1954–1957), kierownikiem literackim Teatru 7:15 (1958–1959), a także Teatru Lalek „Arlekin” (1966–1967). Potem zajął się pracą literacką. 

Debiutował w 1937 r. opowiadaniem „Pasażerka na gapę”. Po wojnie współpracował z czasopismami: „Szpilki”, „Nowa Kultura” „Odgłosy” oraz „Płomyk”. 

Sikirycki pisał wiersze, satyry, reportaże, wiersze i bajki dla dzieci, fraszki, skecze dla teatru, powieści dla młodzieży. Przetłumaczył z rosyjskiego m.in. gruziński poemat „Witeź w tygrysiej skórze” (1960), armeński epos „Dawid z Sasunu” oraz znaną baśń „Konik Garbusek”. Wydał kilkanaście tomików poetyckich oraz kilka utworów scenicznych, a także wiele zbiorów wierszy i bajek dla dzieci, które kontynuują dobre tradycje twórczości Tuwima czy Brzechwy, za co uhonorowany został Orderem Uśmiechu, a za całokształt pracy literackiej otrzymał w 1973 r. Nagrodę m. Łodzi. Zmarł 2 stycznia 1985 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu. Ma również swoją ulicę na dalekich Bałutach, w rejonie ul. Aleksandrowskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt