Kartka z kalendarza. Uczelnia, której już w Łodzi nie ma. Kształciła oficerów

1 lipca 1958 r., rozkazem MON powołano Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi, nieistniejącą obecnie uczelnię, która działała do 2003 r., kształcąc oficerów wojskowej służby zdrowia (lekarzy, stomatologów, farmaceutów) na potrzeby polskich sił zbrojnych oraz innych armii.

fot. Wikipedia
Centralny Szpital Kliniczny WAM

W 1975 r. uczelni nadano imię gen. dyw. Bolesława Szareckiego. Tradycje WAM wywodzą się z przedwojennej Oficerskiej Szkoły Sanitarnej w Warszawie. W 1944 r. na lubelskim uniwersytecie utworzono Katedrę Medycyny Wojskowej, która działała do 1946 r. Jej funkcje przejęła założona w tym samym roku w Łodzi Wojskowo-Medyczna Szkoła Felczerów. W 1950 r. utworzono przy łódzkiej AM specjalny Fakultet Wojskowo-Medyczny będący zalążkiem WAM, której bazą kliniczną stały się szpitale MON w Łodzi przy ul. Żeromskiego oraz w Warszawie przy ul. Szaserów. 

W latach 70 i 80 XX w. uczelnia rozwijała własną kadrę i bazę naukowo-dydaktyczną. Restrukturyzacja Sił Zbrojnych RP w latach 90., zwłaszcza ich liczebna redukcja, dla WAM oznaczała jej stopniową likwidację. Chcąc jednak utrzymać akademicki status i nie zaprzepaścić kilku dekad pracy naukowej, władze WAM podjęły rozmowy z Akademią Medyczną w Łodzi w sprawie utworzenia – poprzez połączenie obu uczelni – wspólnego Uniwersytetu Medycznego. Projekt ten jest realizowany od 2003 r. Działalność WAM jest obecnie kontynuowana przez Wydział Wojskowo-Lekarski UMed w Łodzi, a od 2008 r. na plac Hallera w Łodzi powrócili studenci medycyny w mundurach, którzy zdecydowali się podpisać umowę z MON.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt