We wrześniu dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych “Koduj z Gigantami”. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali podstawy programowania i zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Łódź to jedno z ponad 100 miast w całej Polsce, w którym już najmłodsi mogli spróbować swoich sił w programowaniu, dzięki prowadzonej bezpłatnej akcji edukacyjnej “Koduj z Gigantami”. W trakcie warsztatów, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznały popularne środowiska i języki programowania. Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, ORE oraz liczni włodarze miast, w tym Prezydent Miasta Łodzi- Hanna Zdanowska.
Jest wiele powodów, aby rozpocząć przygodę z kodowaniem już od najmłodszych lat. Nauka programowania to nie tylko rozwój umiejętności cyfrowych, ale możliwość rozwinięcia kreatywnych umiejętności, a także logicznego i analitycznego myślenia. Zajęcia te mają dobry wpływ na ćwiczenie wyobraźni czy samodzielne radzenie sobie z problemami. Jest to też zdobywanie umiejętności, które w przyszłości otworzą furtkę do jednej z najbardziej perspektywicznych branży, jaką jest branża IT i jej pokrewne. Organizowane cyklicznie warsztaty „Koduj z Gigantami” są właśnie okazją ku temu, aby zdobyć te kompetencje, stawiając pierwsze kroki w świecie programowania.
Ponieważ przekrój wiekowy uczestników jest dość spory, organizatorzy zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowali program wydarzenia tak, aby był atrakcyjny i wartościowy dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Młodsi uczestnicy warsztatów mający 7-9 lat wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Nieco starsze dzieci w wieku 10-12 lat mogły natomiast wybrać naukę programowania bloczkowego w Scratchu lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, uczestnicy do wyboru mieli także warsztaty z budowania stron internetowych. Zajęcia okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy.
Starsi uczestnicy warsztatów mieli zaś okazję poznać języki programowania, w których na co dzień kodują zawodowi programiści i które należą do najpopularniejszych języków stosowanych obecnie w branży IT, czyli C# i Python.
Każdy z uczestników otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mogli się komunikować ze sobą i trenerami, nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji.
11. edycja warsztatów programistycznych odbyła się pod hasłem cyberbezpieczeństwo. Oprócz programowania i wiedzy z zakresu nowych technologii, organizatorzy zwrócili uwagę na bardzo aktualne dziś zagadnienie, jakim są właśnie hakerzy i cyberataki. W trakcie zajęć, uczestnicy poznawali zatem nie tylko środowiska i języki programowania, ale także uczyli się jak stworzyć mocne i bezpieczne hasła, tworząc własny generator haseł, dowiedzieli się na czym polega phishing i jak rozpoznać fałszywe strony, aby nie paść ofiarą przestępczości w sieci oraz jak świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu.
Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa mogli zdobyć także rodzice uczestników, którzy otrzymali treściwy e-book “Jak nie dać się Cyber zbójom” przygotowany wspólnie z firmą Sekurak oraz czasopismem Programista Junior, a także mogli wziąć udział w bezpłatnym webinarze poświęconym bezpieczeństwu w sieci, które prowadził trener Gigantów Programowania.
Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży „Giganci Programowania”. Szkoła od przeszło 7 lat prowadzi zajęcia w miastach w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.
Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już w lutym 2023 roku. Dzieci i młodzież w całej Polsce, także w Łodzi, które nie wzięły udziału w obecnej akcji, a chcą poczuć się jak programiści, będą mogły wspólnie z trenerami Gigantów Programowania odkrywać tajniki kodowania już w okresie ferii zimowych.
Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganciprogramowania.edu.pl.
Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Prezydent Miasta Łodzi.