Kolejne 3 kamienice przy ul. Rewolucji 1905 r. będą zrewitalizowane

Kolejne trzy kamienice przy ul. Rewolucji 1905 r. zostaną zrewitalizowane. Znajdą się w nich mieszkania komunalne, lokale usługowe, świetlice oraz zielone podwórka.

Kolejne 3 kamienice przy ul. Rewolucji 1905 r. będą zrewitalizowane -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Kolejne 3 kamienice przy ul. Rewolucji 1905 r. będą zrewitalizowane , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wkrótce zostaną podpisane umowy z wykonawcą na kompleksową rewitalizację trzech kamienic przy ul. Rewolucji 1905 r. nr. 13, 15 oraz 17. Wszystkie trzy budynki zostaną gruntownie wyremontowane oraz podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkania komunalne, które powstaną w tych trzech kamienicach będą miały osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki wyposażone zostaną w wanny lub prysznice. W budynkach zostanie wykonana instalacja gazowa, a gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna i wodna. Przypomnijmy, że wszystkie trzy frontowe kamienice wpisane są do ewidencji zabytków.

Jak poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wszystkie trzy kamienice będą miały jednego wykonawcę. Będzie nią firma Mosaicon. – To sprawdzona firma, która rewitalizuje m.in. pałac Poznańskiego. Cieszę się, że remont tych trzech kamienic przeprowadzi doświadczona firma, bo zakres prac i wyzwania są tu ogromne. Umowy z wykonawcą wkrótce zostaną podpisane, ale już rozpoczęły się prace przy infrastrukturze podziemnej mające na celu doprowadzenie tych trzech kamienic instalacji gazowej i wodociągowej. Co bardzo istotne, i co często podkreślam, rewitalizacja, to nie tylko remonty kamienic. To również rewitalizacja społeczna. Dlatego w tych przestrzeniach, poza pięknymi zielonymi podwórkami, powstanie tu świetlica artystyczna oraz świetlica środowiskowa – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

  • W budynku przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 13 powstanie 19 mieszkań komunalnych oraz 3 lokale usługowe przeznaczone na wynajem. Nawierzchnia podwórza zostanie wykonana z kostki kamiennej. Obszary zieleni zostaną powiększone - będą nasadzone drzewa, krzewy oraz trawnik. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. Na podwórku, które będzie oświetlone, ustawione zostaną ławki i kosz na śmieci. Mieszkańcy będą mogli sortować śmieci w pergoli śmietnikowej obrośniętej bluszczem. Od strony ul. Wschodniej powstanie nowe ogrodzenie.
  • W kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 15 powstaną 23 mieszkania komunalne, 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem oraz świetlica środowiskowa z funkcją terapeutyczną. Pomieszczenia świetlicy środowiskowej będą się znajdować na pierwszym piętrze. Zostaną one całkowicie przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Nowa nawierzchnia będzie wykonana ze stylizowanej kostki brukowej. Na podwórku będą ławki i 4 miejsca parkingowe. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy oraz rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków.
  • W budynku przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 17 powstanie 10 mieszkań komunalnych i świetlica artystyczna. Obiekt uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Nawierzchnia podwórza zostanie odnowiona i wymieniona na kostkę brukową. Na podwórku staną ławki, altana - miejsce spotkań mieszkańców, a także kolejna altana służąca jako parking na wózki i rowery. Pojawi się też trzepak. Na terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, drzewa oraz rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Tak jak w dwóch wcześniejszych kamienicach, tak i tu powstaną budki lęgowe dla ptaków.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich dodaje: - Umowę z firmą Mosaicon planujemy podpisać na przełomie lipca i sierpnia. Zakładamy, że od września 2019 r. przez kolejnych 10 miesięcy będą trwały prace projektowe. Kolejnych 17 miesięcy będą trwały prace remontowe. Wszystkie prace przy rewitalizacji tych trzech kamienic powinny zakończyć się do końca 2021 r. 

Wartość projektu obejmującego trzy nieruchomości wynosi 21 mln zł. 

Polecane aktualności

 -  Andrzej Janecki UMŁ

Mamy Rok Jana Kowalewskiego

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Senat RP podjął uchwalę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. W ten sposób... więcej

Bezpłatne MPK i lodowiska oraz bilet do EC1 za złotówkę. Dotrzymujemy słowa i realizujemy, co obiecaliśmy -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

68,66 procent! Łódź zrobiła frekwencyjny rekord

Anna Janocha / BKSiDŁ

Rekord frekwencji w wyborach parlamentarnych 2019. Bezpłatne MPK i lodowiska oraz bilet do EC1 za... więcej

4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic -  mat. prasowe

4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic

Miłosz Wika / ZWIK

Kanały ściekowe oraz sieć wodociągowa w Łodzi naprawiane są teraz bez uciążliwego dla mieszkańców... więcej

Szukamy dawcy szpiku dla chorej na białaczkę 9-letniej Hani. Pomożesz? -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Dzień Dawcy Szpiku dla Hani i Innych. 10 minut, które mogą uratować życie

Anna Janocha / BKSiDŁ

Szukamy dawcy szpiku dla chorej na białaczkę 9-letniej Hani. Pomożesz? Możesz! Masz to w genach. więcej

Jednymi z pierwszych budynków, które trafią w 2020 r. do mieszkańców, będzie kamienica przy Kilińskiego 26 -  mat. arch. UMŁ

355 mieszkań w przyszłym roku trafi do lokatorów rewitalizowanych kamienic

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rewitalizacja to przede wszystkim aspekt społeczny. W remontowanych budynkach oprócz mieszkań... więcej

Kontakt