Kolejny oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych zmienia oblicze. Zakończył się remont Stacji Radegast

Nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, nowe wyposażenie, stała ekspozycja makiety Litzmannstadt-Getto i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz modernizacja budynku. To efekty zakończonych właśnie prac.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Modernizacja oddziału realizowana była w ramach projektu „Budowanie nowoczesnego muzeum dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi placówką kreatywną” i miała na celu poprawę komfortu osób odwiedzających, w szczególności przystosowanie placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważnym aspektem przeprowadzonych prac było umożliwienie prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz spotkań dla łodzian, dzięki zmianie systemu ogrzewania i montażu klimatyzacji.

- W ramach projektu wykonano m.in. prace konserwatorskie i budowlane, w tym. remont ścian, rampy kolejowej z otoczeniem, remont i termomodernizację dachu, instalacji wod-kan, centralnego ogrzewania wraz z kotłownią, systemu wentylacji oraz instalacji elektrycznej, słaboprądowej (w tym teleinformatycznej) w celu obsługi nowego wyposażenia. Zmodernizowano systemy antywłamaniowe i telenadzoru. Kompleks został zabezpieczony pod kątem p.poż. Wykonano także nowy podjazd dla osób z niepełnosprawnościami przy Holu Miast wraz z położeniem nawierzchni betonowej wokół budynku. Zakupiono nowe wyposażenie, m.in. system sterowania multimediów, rzutnik multimedialny, 2 kioski multimedialne, system nagłośnienia – mówi Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

- Ten remont jest mi – historykowi - szczególnie bliski. Cieszę się, że udało się nam zapewnić niezbędne na niego środki, łącznie blisko milion siedemset zł, z czego dofinansowanie z RPO wyniosło 700 tys. zł, a milion zl dał magistrat , Efektem wykonanych prac jest nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, możliwość poszerzenia oferty muzeum oraz zwiększenie wygody odwiedzających. Sercem i duszą placówki będzie realizowany od 2015 r niezwykły projekt ekspozycyjny makiety łódzkiego getta. Prace nad nim potrwają do końca roku, ale już teraz zapraszamy do oglądania makiety na stałej ekspozycji – dodaje wiceprezydent Piątkowski.

Stacja Radegast jest oryginalnym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi. Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. stał się miejscem  wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady. Dziś budynek jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W jego zabytkowym wnętrzu eksponowana jest wspomniana makieta getta łódzkiego oraz prowadzone są działania edukacyjne.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt