21 marca rozpocznie się kolejna edycja Kolorowej Tolerancji, której celem jest apel o szacunek i tolerancję w stosunku do innych ludzi. W ramach akcji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na szereg wydarzeń pokazujących, jak ważnym aspektem życia społecznego jest tolerancja.
- Łódź jest miastem pięknych ludzi, otwartych, komunikatywnych, wspierających innych, na których można liczyć, którzy są tolerancyjni, ale wśród nich oczywiście nie brakuje też takich, którzy piękni nie są i pięknych rzeczy nie robią - powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
To, co dzieje się z łódzkimi budynkami nie może pozostawać mieszkańcom obojętne. Każdy czyn malowania szpecących graffiti powinien być zauważony i zgłaszany odpowiednim służbom. Reagowanie na hasła antyrasistowskie, wulgaryzmy czy obraźliwe napisy pojawiające się w przestrzeni publicznej pozwoli na natychmiastowe ich usuwanie, co poprawi wizerunek naszego miasta.
Przedstawiciel Straży Miejskiej w Łodzi Marek Marusik zaapelował do mieszkańców Łodzi, aby reagowali na pojawiające się napisy, w pierwszej kolejności zgłaszajmy potrzebę usunięcia takich napisów i rysunków z elewacji do administratorów budynku. Prosimy także o zgłoszenie takich przypadków do Straży Miejskiej na linię alarmową 986. Informacji można dokonywać anonimowo, co daje osobie zgłaszającej poczucie bezpieczeństwa i poufności.
Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca do wzięcia udziału w kolejnej „Kolorowej Tolerancji”, startującej pierwszego dnia wiosny. Program akcji rozpocznie debata dotycząca problemu „Mowa nienawiści: media, elity i zwykli ludzie”.
Podkreśla także wagę problemu: - Oprócz haseł, które mają charakter rasistowski, wymierzony przede wszystkim w kierunku społeczności żydowskiej oraz antysemickich napisów, są też takie związane z walką dwóch łódzkich klubów piłkarskich. Pojawiają się także hasła przeciwko uchodźcom, muzułmanom, czy homoseksualistom. Dotyczą one zazwyczaj wszystkich osób o odmiennych orientacjach czy poglądach lub obcych.
Zapraszamy zatem do udziału w ważnej społecznej kampanii i niech „Łódź miłości płynie dalej”, jak głosi hasło koncertu charytatywnego dla Syrii 23 marca, o godz. 18 w Centrum Dialogu.
![](/files/public/_processed_/8/7/csm_LODZ_MILOSCI_2_plakat_2018_biale_logo_PAH_bba0406ad3.jpg)
Szczegółowy program „Kolorowej Tolerancji” 2018
21 marca (środa)
10.00-12.00 Otwarte świątynie różnych wyznań:
- Archikatedra Łódzka – Parafia Św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265)
- Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283)
- Synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej (ul. Pomorska 18)
- Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (ul. Kilińskiego 56)
- Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi (ul. Nawrot 27)
- Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi (ul. Franciszkańska 28)
18.00 „Mowa nienawiści: media, elity i zwykli ludzie” – debata z udziałem prof. Marka Czyżewskiego (UŁ), dr Moniki Kopytowskiej (UŁ), Konrada Dulkowskiego (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych). Prowadzenie: Jacek Paczesny (UŁ)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
22 marca (czwartek)
10.30 „Czy dialog możliwy jest ze wszystkimi?” – warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Prowadzenie: Jolanta Marchlewska (Fundacja Emocjonalna)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
17.30 Kampania nienawiści 1968 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Marzec ’68 – konteksty” w jęz. angielskim (kurator wystawy – Andrzej Czyżewski)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
18.00 Z miasta Łodzi // Filmy z Łodzi po angielsku
Pokaz filmów: „Perecowicze”, reż. Sławomir Grünberg, 2009; „Wspólna kamienica”, reż. Agnieszka Podkówka, 2017
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
23 marca (piątek)
10.00-12.00 Żywa Biblioteka dla Policji Miejskiej i Straży Miejskiej w Łodzi
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
18.00 Koncert charytatywny dla Syrii „Łódź miłości płynie dalej” z udziałem łódzkich zespołów:
18 Rzek (Ola Kozioł i Suavas Lewy)
Bielas i Marynarze
Wieże Fabryk
Niebiescy i Kutman
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83