Konstytucja dająca nadzieję

Jak co roku obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zainaugurowała msza św. w bazylice archikatedralnej. Następnie uroczystości odbyły się na pl. Katedralnym gdzie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

20 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (20)

W uroczystościach wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska a wojewoda łódzki Tobiasz  Bocheński wygłosił okolicznościowe przemówienie. Odbyła się również defilada  pododdziałów honorowych wystawionych przez 9 Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej i Państwową Straż Pożarną.     

 - Konstytucję napisano w ostatniej chwili - tak o tym mówi król w preambule. Jesteśmy dumni z tej Konstytucji.  Jak długo obowiązywała? Rok! Jesteśmy dumni z tej Konstytucji, ale żyjemy wedle innej Konstytucji, z innymi zapisami. Z czego jesteśmy dumni? Jesteśmy dumni z tego myślenia, z tego wartościowania, które jest zapisane w Konstytucji 3 Maja. Jesteśmy dumni z jej ducha. Nie odnosimy się do niej wprost, jako do litery, ale jej myślenie, jej rozumienie rzeczywistości – tak – to jest przedmiot naszej dumy – powiedział podczas kazania arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim. Była zwieńczeniem działań światłych Polaków dążących do naprawy wadliwie funkcjonującego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto w pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski i potencjalnie tworzył silne państwo.  Brak zgody mocarstw ościennych na uzdrowienie ustroju Polski doprowadził do wojny i upadku konstytucji, która obowiązywała tylko nieco ponad rok. Przez lata niewoli jej rocznica budziła pozytywne emocje w społeczeństwie polskim i przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej. W 1916 roku w Łodzi okupacyjne władze niemieckie zezwoliły na manifestację z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wzięło w niej udział 50 tysięcy ludzi. Przemaszerowali z palcu Targowego (obecnie pl. Dąbrowskiego) do katedry przy ul. Piotrkowskiej.

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt