Kryzys w budownictwie w Łodzi. Co dalej z miejskimi inwestycjami?

Brak stabilności na rynku inwestycyjnym oraz budowlanym, rosnąca inflacja, szalejące ceny oraz odpływ pracowników. Firmy wykonawcze mówią o „trzęsieniu ziemi", zatem co dalej z miejskimi inwestycjami?

Łódzkie budowy rozdrożu -  fot. Stefan Brajter
Łódzkie budowy rozdrożu , fot. Stefan Brajter

– Przedłużająca się pandemia oraz napaść Rosjan na Ukrainę zdestabilizowała rynek inwestycyjny. Sytuacja kryzysowa znalazła również odzwierciedlenie w miejskich inwestycjach. Coraz trudniej jest zarządzać procesami inwestycyjnymi. Zerwane łańcuchy dostaw, brak pracowników i materiałów budowlanych dezorganizuje pracę miejskim jednostkom odpowiedzialnym za inwestycje. Większość firm zwraca się do miasta z prośbą o waloryzacje wynagrodzeń w zawartych umowach. Firmy obawiają się udziału w przetargach, kosztorysy aktualne dziś tracą na ważności w ciągu kilku dni. W związku z tą sytuacją, miasto musiało wyznaczyć priorytety, czyli wskazać te projekty, które są konieczne do realizacji. Kluczowe jest zakończenie procesu rewitalizacji centrum Łodzi, Księżego Młyna czy dokończenie przebudowy Trasy Górna, ulicy Przybyszewskiego czy modernizacji zajezdni Chocianowice – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

Skutki wojny w Ukrainie. Przed inwestorami paraliż?

Brak stabilności na rynku inwestycyjnym i budowlanym powoduje, że wartości finansowe ofert składanych przez firmy w przetargach znacznie odbiegają od zagwarantowanych środków finansowanych na realizację projektów. Przykładem jest przetarg na przebudowę ulicy Legionów (oferty złożone w przetargu trzykrotnie przewyższały zagwarantowany na jej realizację budżet).

– Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim z brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów. Wykonawca wybrany w przetargu tuż przed podpisaniem umowy na przebudowę ulic Wolborskiej i Podrzecznej wycofał się z udziału w procedurze. Przetarg musimy powtórzyć, w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszone nowe postępowanie. Wojna wstrzymała łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła. Przypomnę tylko, że choćby przebudowa ulicy  Żubardzkiej opóźniła się z powodu braku dostępności materiałów budowlanych – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Firmy wycofują się z placów budów

Modernizacja podwórka przy ul. Piotrkowskiej 102, zaczęła się z półrocznym opóźnieniem. Pierwszy wykonawca sporządził dokumentację projektową, ale nie przystąpił do prac budowlanych. To zdecydowało o odstąpieniu od umowy. Miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu ponownego przetargu.

W marcu 2022 r. ZIM poinformował mieszkańców, że zrywa umowę z wykonawcą przebicia ul. Wschodniej z ul. Sienkiewicza. Firma prowadząca inwestycję ogłosiła upadłość. ZIM przygotowuje się do ogłaszania postępowań na dokończenie przerwanych prac. Dotyczy to także kilku innych przebić w centrum – między ulicami: Traugutta, Sienkiewicza i Tuwima, z ul. Wschodniej do ul. Sienkiewicza, z ul. Ogrodowej do ul. Legionów i ul. Zachodniej oraz uzupełnienia braków na ul. Rewolucji 1905 r.

Zobacz także

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Kontakt