Kryzys w budownictwie w Łodzi. Co dalej z miejskimi inwestycjami?

Brak stabilności na rynku inwestycyjnym oraz budowlanym, rosnąca inflacja, szalejące ceny oraz odpływ pracowników. Firmy wykonawcze mówią o „trzęsieniu ziemi", zatem co dalej z miejskimi inwestycjami?

fot. Stefan Brajter
Łódzkie budowy rozdrożu

– Przedłużająca się pandemia oraz napaść Rosjan na Ukrainę zdestabilizowała rynek inwestycyjny. Sytuacja kryzysowa znalazła również odzwierciedlenie w miejskich inwestycjach. Coraz trudniej jest zarządzać procesami inwestycyjnymi. Zerwane łańcuchy dostaw, brak pracowników i materiałów budowlanych dezorganizuje pracę miejskim jednostkom odpowiedzialnym za inwestycje. Większość firm zwraca się do miasta z prośbą o waloryzacje wynagrodzeń w zawartych umowach. Firmy obawiają się udziału w przetargach, kosztorysy aktualne dziś tracą na ważności w ciągu kilku dni. W związku z tą sytuacją, miasto musiało wyznaczyć priorytety, czyli wskazać te projekty, które są konieczne do realizacji. Kluczowe jest zakończenie procesu rewitalizacji centrum Łodzi, Księżego Młyna czy dokończenie przebudowy Trasy Górna, ulicy Przybyszewskiego czy modernizacji zajezdni Chocianowice – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

Skutki wojny w Ukrainie. Przed inwestorami paraliż?

Brak stabilności na rynku inwestycyjnym i budowlanym powoduje, że wartości finansowe ofert składanych przez firmy w przetargach znacznie odbiegają od zagwarantowanych środków finansowanych na realizację projektów. Przykładem jest przetarg na przebudowę ulicy Legionów (oferty złożone w przetargu trzykrotnie przewyższały zagwarantowany na jej realizację budżet).

– Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim z brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów. Wykonawca wybrany w przetargu tuż przed podpisaniem umowy na przebudowę ulic Wolborskiej i Podrzecznej wycofał się z udziału w procedurze. Przetarg musimy powtórzyć, w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszone nowe postępowanie. Wojna wstrzymała łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła. Przypomnę tylko, że choćby przebudowa ulicy  Żubardzkiej opóźniła się z powodu braku dostępności materiałów budowlanych – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Firmy wycofują się z placów budów

Modernizacja podwórka przy ul. Piotrkowskiej 102, zaczęła się z półrocznym opóźnieniem. Pierwszy wykonawca sporządził dokumentację projektową, ale nie przystąpił do prac budowlanych. To zdecydowało o odstąpieniu od umowy. Miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu ponownego przetargu.

W marcu 2022 r. ZIM poinformował mieszkańców, że zrywa umowę z wykonawcą przebicia ul. Wschodniej z ul. Sienkiewicza. Firma prowadząca inwestycję ogłosiła upadłość. ZIM przygotowuje się do ogłaszania postępowań na dokończenie przerwanych prac. Dotyczy to także kilku innych przebić w centrum – między ulicami: Traugutta, Sienkiewicza i Tuwima, z ul. Wschodniej do ul. Sienkiewicza, z ul. Ogrodowej do ul. Legionów i ul. Zachodniej oraz uzupełnienia braków na ul. Rewolucji 1905 r.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt