Krzysztof Kmieć ”KWIATOWE” EKSLIBRISY FARMACEUTÓW

autor:

Miejska Strefa Kultury: Karolew - Ośrodek Karolew (Łódź, ul. Bratysławska 6a)

04.10.2022

4 października 2022 r. o godz. 16:30 otwieramy kolejną, 110. wystawę ekslibrisów w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu istniejącej już 32 lata (tyle samo ma Dom Kultury 502) KRZYSZTOF KMIEĆ ”KWIATOWE” EKSLIBRISY FARMACEUTÓW z kolekcji Mirosława Zbigniewa Wojalskiego liczącej 15 000 księgoznaków.

Tematyka prezentowanych na wystawie ekslibrisów jest bardzo bogata, to portrety kobiet, motyle, ptaki często fantazyjne, ryby, pojazdy pływające, góry i woda, rośliny, nuty i budowle, czarownica i nimfa, ale najistotniejszą klamrą je spinającą są kwiaty w różnych postaciach i wielkościach. I to, że wszystkie powstały do ozdobienia książek należących do farmaceutów.


Krzysztof Kmieć (1950-2011) doktor farmacji był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnikiem i utalentowanym twórcą ekslibrisów. Mówiono, że „ekslibrisom oddał talent i serce”. W naszej Galerii oglądamy jego ekslibrisy po raz piąty. Najciekawsze były wystawy „Rośliny lecznicze na ekslibrisach” i „W ogrodzie i na łące. Ekslibrisy przyrodnicze Krzysztofa Kmiecia”. Najczęściej sam był inicjatorem i pomysłodawcą ekslibrisu a gdy wręczał go obdarowanemu najwyższą dlań nagrodą było zaskoczenie i zadowolenie osoby sportretowanej i obdarowanej. Dla sportowców często taki ekslibris był nawet ważniejszy od medalu na zwodach.

Stworzył własny styl rytowania (głównie tworzył linoryty), a jego ekslibrisy są dobrze rozpoznawane wśród innych. Przez ćwierćwiecze (od 1985 r. do 2011 r.) stworzył ponad 2500 ekslibrisów i wystawiał je na niemal 150 wystawach w kraju, każdej wystawie towarzyszył katalog (nasza ma też katalog stworzony nieodpłatnie przez Mirosława Zbigniewa Wojalskiego prowadzącego Galerię od początku a druk sfinansowano z funduszy Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi – Dom Kultury 502), niektóre miały niezwykle oryginalne tytuły np. „Rośliny lecznicze w »Panu Tadeuszu«” czy „Farmacja, kuchnia i ekslibrisy”.
Mirosław Zbigniew Wojalski

Wstęp wolny

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt