Kultura dla ekologii

Miejskie instytucje kultury to idealny przykład łódzkich eko-edukatorów. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą jednostek na EKOportalu, a także do odwiedzania ich stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Wachlarz form aktywności dedykowanych środowisku i potrzebie jego ochrony jest naprawdę imponujący – poniżej niektóre z już trwających i planowanych propozycji.

Łódź jest parkiem -  fot. Muzeum Miasta Łodzi

Widzewskie Domy Kultury

„Zielona oaza – przystanek Ariadna” - czyli aranżacja przestrzeni wokół obiektu DK Ariadna w postaci kwietnej łąki, domków dla owadów i karmników dla ptaków, a także zielonej elewacji, która stworzy przestrzeń życiową dla owadów i ptaków, zwiększy ilości tlenu i zatrzyma część szkodliwych zanieczyszczeń. To także punkt wymiany roślin.

„Kawiarenki naprawcze” - we współpracy DK „502” z Veolia Łódź – czyli miejsca, gdzie mieszkańcy osiedla, bloku, czy kamienicy mogą spotkać się i wspólnie dać sprzętom nowe życie. Kawiarenki działają nieodpłatnie, choć uczestnicy mogą składać się na herbatę, kawę, czy niezbędne materiały.

Muzeum Miasta Łodzi

"Łódź jest parkiem" – czyli cykliczna prezentacja fotografii oraz tekstów dotyczących łódzkich parków, prezentowanych zarówno pod kątem ich historii oraz botanicznej różnorodności, a także ich znaczenia dla jakości życia w mieście.

"Muzealny poradnik miłośników pięknych przedmiotów" – czyli cykl prezentacji filmowych poruszających problematykę przywracania świetności dawnym przedmiotom, zarówno w kontekście muzealnej konserwacji, jak i działań możliwych do podejmowania w domu, zgodnych z zasadą "nie wyrzucaj – naprawiaj".

Bałucki Ośrodek Kultury

 „ Jak pięknie by mogło być” – czyli spotkanie z piosenką wybitnych autorów, między innymi Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Wybór piosenek z tekstami, w których „przykrywką” drugiego dna w tekście jest środowisko. Tytuł przewodni warsztatu ekologii w piosence ma na celu spojrzenie w obiektywie pierwszoplanowym, w którym autor tekstu opisuje prostotę obserwacji świata.

Muzeum Kinematografii

Comiesięczna projekcja filmu edukacyjnego (publikowanego online na Facebooku oraz na kanale You Tube), którego kluczem jest inspiracja dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej twórczej pracy. W maju tematem był ekologiczny bukiet dla mamy, w czerwcu – domek dla owadów, w lipcu – poidło dla ptaków. Jakie aktywności będą podejmowane w kolejnych miesiącach – sprawdź sam.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Warsztaty i lekcje związane z ekologią, wśród nich między innymi: „Trzymaj fason” – czyli projektowanie strojów z materiałów wtórnych; „W kręgu żywiołów” – wiedza na temat zmian klimatycznych uwarunkowanych działalnością człowieka; „Zwierzo-zwierz” – warsztaty o ochronie zagrożonych gatunków.

Ośrodek Kultury Górna

Warsztaty z renowacji mebli, w ramach których propagowane jest odnawianie starych sprzętów domowych zamiast kupowania nowych; warsztaty za zakresu sztuki ziemi - land art, służące uwrażliwianiu dzieci i dorosłych na piękno naturalnego otoczenia poprzez tworzenie kompozycji z kamieni, drewna, patyków i zastanej przestrzeni naturalnej; warsztaty upcyclingowe, czyli rozwój kreatywności poprzez przetwarzanie wtórne odpadów i tworzenie z nich małych dzieł sztuki lub przedmiotów codziennego użytku; warsztat naprawczy zabawek - czyli edukowanie dzieci do przyjmowania proekologicznej postawy poprzez rezygnację z kupowania nowych zabawek na rzecz wymiany i naprawy używanych.

Polecane aktualności

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Policjanci i kontrolerzy MPK sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej -  fot. MPK-Łódź

Policja i MPK–Łódź sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

MPK-Łódź

Wielu pasażerów MPK–Łódź nie zakrywa ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Często co... więcej

Ulica Wólczańska przy zbiegu z al. Mickiewicza (na razie jednokierunkowa) -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zmiany w organizacji ruchu w centrum. Wólczańska i 6 Sierpnia będą dwukierunkowe

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Pod koniec sierpnia pojawią się zmiany w organizacji ruchu na ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia,... więcej

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Kontakt