Kultura dla ekologii

Miejskie instytucje kultury to idealny przykład łódzkich eko-edukatorów. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą jednostek na EKOportalu, a także do odwiedzania ich stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Wachlarz form aktywności dedykowanych środowisku i potrzebie jego ochrony jest naprawdę imponujący – poniżej niektóre z już trwających i planowanych propozycji.

Łódź jest parkiem -  fot. Muzeum Miasta Łodzi

Widzewskie Domy Kultury

„Zielona oaza – przystanek Ariadna” - czyli aranżacja przestrzeni wokół obiektu DK Ariadna w postaci kwietnej łąki, domków dla owadów i karmników dla ptaków, a także zielonej elewacji, która stworzy przestrzeń życiową dla owadów i ptaków, zwiększy ilości tlenu i zatrzyma część szkodliwych zanieczyszczeń. To także punkt wymiany roślin.

„Kawiarenki naprawcze” - we współpracy DK „502” z Veolia Łódź – czyli miejsca, gdzie mieszkańcy osiedla, bloku, czy kamienicy mogą spotkać się i wspólnie dać sprzętom nowe życie. Kawiarenki działają nieodpłatnie, choć uczestnicy mogą składać się na herbatę, kawę, czy niezbędne materiały.

Muzeum Miasta Łodzi

"Łódź jest parkiem" – czyli cykliczna prezentacja fotografii oraz tekstów dotyczących łódzkich parków, prezentowanych zarówno pod kątem ich historii oraz botanicznej różnorodności, a także ich znaczenia dla jakości życia w mieście.

"Muzealny poradnik miłośników pięknych przedmiotów" – czyli cykl prezentacji filmowych poruszających problematykę przywracania świetności dawnym przedmiotom, zarówno w kontekście muzealnej konserwacji, jak i działań możliwych do podejmowania w domu, zgodnych z zasadą "nie wyrzucaj – naprawiaj".

Bałucki Ośrodek Kultury

 „ Jak pięknie by mogło być” – czyli spotkanie z piosenką wybitnych autorów, między innymi Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Wybór piosenek z tekstami, w których „przykrywką” drugiego dna w tekście jest środowisko. Tytuł przewodni warsztatu ekologii w piosence ma na celu spojrzenie w obiektywie pierwszoplanowym, w którym autor tekstu opisuje prostotę obserwacji świata.

Muzeum Kinematografii

Comiesięczna projekcja filmu edukacyjnego (publikowanego online na Facebooku oraz na kanale You Tube), którego kluczem jest inspiracja dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej twórczej pracy. W maju tematem był ekologiczny bukiet dla mamy, w czerwcu – domek dla owadów, w lipcu – poidło dla ptaków. Jakie aktywności będą podejmowane w kolejnych miesiącach – sprawdź sam.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Warsztaty i lekcje związane z ekologią, wśród nich między innymi: „Trzymaj fason” – czyli projektowanie strojów z materiałów wtórnych; „W kręgu żywiołów” – wiedza na temat zmian klimatycznych uwarunkowanych działalnością człowieka; „Zwierzo-zwierz” – warsztaty o ochronie zagrożonych gatunków.

Ośrodek Kultury Górna

Warsztaty z renowacji mebli, w ramach których propagowane jest odnawianie starych sprzętów domowych zamiast kupowania nowych; warsztaty za zakresu sztuki ziemi - land art, służące uwrażliwianiu dzieci i dorosłych na piękno naturalnego otoczenia poprzez tworzenie kompozycji z kamieni, drewna, patyków i zastanej przestrzeni naturalnej; warsztaty upcyclingowe, czyli rozwój kreatywności poprzez przetwarzanie wtórne odpadów i tworzenie z nich małych dzieł sztuki lub przedmiotów codziennego użytku; warsztat naprawczy zabawek - czyli edukowanie dzieci do przyjmowania proekologicznej postawy poprzez rezygnację z kupowania nowych zabawek na rzecz wymiany i naprawy używanych.

Polecane aktualności

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady... więcej

Gala Stand-Up Comedy

Najbardziej rozchwytywani komicy w Polsce wystąpią w Łodzi

Jacek Słodziński / BPiNM

W sobotę będzie można ich zobaczyć w Atlas Arenie. Wiolka Walaszczyk, Mateusz Socha, Piotr Zola... więcej

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1

Kończy się generalna przebudowa kolejnej kamienicy na ulicy Gdańskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kiedyś była domem robotników z fabryki Poznańskiego, teraz są w niej nowoczesne mieszkania i zielone... więcej

sklep zoologiczny BAZYL

Łódź dba o koty wolno żyjące. Bezpłatna karma za ich sterylizację i kastrację

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W Łodzi jest 500 zarejestrowanych społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. Ze środków Łódzkiego... więcej

Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi  -  Archiwum UMŁ

Trwa nabór wniosków do nagród Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Wnioski z kandydaturami do nagród mogą składać instytucje kultury, organizacje pozarządowe... więcej

Kontakt