Kwiaty dla Jana Karskiego w dniu urodzin Honorowego Obywatela Miasta

Z okazji 108. rocznicy urodzin Jana Karskiego, przy upamiętniającej wybitnego łodzianina ławeczce w Parku Ocalałych kwiaty złożyła dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska oraz Pełnomocnik Prezydent Miasta ds. Dziedzictwa Łodzi Mariusz Goss.

Ławeczka Jana Karskiego na kopcu w Parku Ocalałych (fot. Patryk Wacławiak)

Jan Karski urodził się w Łodzi w 1914 roku. Mieszkał przy ul. Kilińskiego 71. Tutaj uczęszczał do gimnazjum i liceum.  Ukończył studia prawnicze i dyplomatyczne na Uniwersytecie Lwowskim. Przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. We wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli, z której zbiegł.

W czasie II wojny światowej został kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. w 1942 roku od rządu polskiego w Londynie otrzymał misję zbadania sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce oraz przedstawienia raportu w tej sprawie. Ze względu na pojawiające się informacje o masowych zbrodniach na ludności żydowskiej, miał również zapoznać się bliżej z ich losem. Przy pomocy podziemnych organizacji żydowskich dwukrotnie przedostał się na teren getta warszawskiego, gdzie na własne oczy przekonał się o losie zamkniętych tam mieszkańców. W przebraniu wartownika wszedł także do niemieckiego obozu przejściowego w Izbicy pod Lublinem, skąd Żydów kierowano do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Następnie dostarczył dokumenty, dotyczące sytuacji w Polsce oraz losu Żydów do Londynu. Relacja Karskiego została przedstawiona władzom brytyjskim 25 listopada 1942 roku.

W kilka miesięcy później na polecenie rządu polskiego udał się do Waszyngtonu, gdzie raport dotyczący eksterminacji Żydów w okupowanej Polsce przekazał osobiście prezydentowi USA F. D. Rooseveltowi. Mimo spotkań Karskiego z wpływowymi politykami koalicji antyniemieckiej oraz interwencji rządu polskiego, nie udało się przekonać ich o skali zagłady i podjęcia jakichkolwiek działań w tej sprawie.

Po wojnie Karski osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, podejmując pracę na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie wykładał m.in. stosunki międzynarodowe. Był nominowany do pokojowej nagrody Nobla.

15 maja 2000 roku przyznano mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Wówczas, odwiedzając rodzinne miasto osobiście mówił, że jest to jego ostatnia wizyta w Łodzi i Polsce. Dwa miesiące później, 13 lipca zmarł w waszyngtońskim szpitalu.

Polecane aktualności

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Kontakt