Wszystkie spacery są bezpłatne, zaczynają się o godz. 11:00 i trwają ok. 2–3 godzin. Dla zainteresowanych możliwość tłumaczenia na jęz. angielski, ukraiński i/lub rosyjski.
Harmonogram
2 lipca – „Łódź przyrodnicza” – Biblioteka Gdańska (ul. Gdańska 8)
Przyroda w Łodzi to nie tylko Las Łagiewnicki i parki. To także zieleń przyuliczna czy tereny zajęte przez dziką roślinność. Podczas spaceru organizatorzy opowiedzą o miejscach na pozór niezagospodarowanych, a w rzeczywistości tętniących życiem i odgrywających niezwykłą rolę w miejskim ekosystemie.
16 lipca – „Łódź bajkowa” – Biblioteka Otwarta (ul. Narutowicza 8/10)
Spacer przede wszystkim dla małych i dużych miłośników Misia Uszatka, Kota Filemona, a także Plastusia i bohaterów bajki „Zaczarowany ołówek". Nie zabraknie też innych bajkowych wątków, choćby łódzkich krasnali czy niezwykłych postaci stworzonych przez Irenę i Juliana Tuwimów.
30 lipca – „Łódź wielokulturowa” – Biblioteka Wolność (pl. Wolności 4)
Spacer zostanie poświęcony łódzkiej wielokulturowości, głównie polskiej, żydowskiej i niemieckiej, choć nie zabraknie nawiązań do innych kultur – rosyjskiej, czeskiej, a nawet... tureckiej. Odwiedzimy m.in. świątynie, cmentarze (w tym te nieistniejące), pałace i kamienice. Będzie również akcent związany z finansami – jako wzorcowy przykład łódzkiej tolerancji i współpracy.
13 sierpnia – „Łódź przemysłowa” – Biblioteka Gdańska (ul. Gdańska 8)
Przewodnicy opowiedzą, dlaczego fabryka Izraela Poznańskiego powstała w tym właśnie miejscu i jak to się stało, że dzięki Manufakturze wiele fabryk zostało ostatnio odnowionych. – Pochylimy się też nad losami łódzkich włókniarek – deklarują. – Ale spaceru nie ograniczymy do samej fabryki Poznańskiego. Poznamy też niezwykłą przemysłową przeszłość jej okolic.
27 sierpnia – „Łódź literacka” – Biblioteka Wolność (pl. Wolności 4)
Kto opisał w swojej twórczości plac Wolności, a kto ulicę Piotrkowską? Tego dowiemy się podczas literackiego spaceru po mieście. Nie zabraknie pysznych anegdot związanych z pisarzami, którzy tu mieszkali i tworzyli. I to nie tylko z tymi, którzy jak Tuwim czy Reymont doczekali się swoich pomników.
10 września – „Łódź filmowa” – Biblioteka Otwarta (ul. Narutowicza 8/10)
Spacer po najbardziej filmowych fragmentach miasta. Będzie okazja, by obejrzeć miejsca utrwalone na taśmie filmowej (ul. Moniuszki, Narutowicza, Piotrkowska) i odwiedzić te, w których działały kina i inne instytucje filmowe, np. pierwsza siedziba Filmu Polskiego czy raczkująca Szkoła Filmowa.
Zapisy
Biblioteka Gdańska - filia_49@biblioteka.lodz.pl
Biblioteka Wolność - filia_39@biblioteka.lodz.pl