Light.Move.Festival. rozświetli Łódź na nowo!

Ponad trzydzieści jasnych punktów na mapie trzydniowego festiwalu, nowa trasa, umożliwiająca poznawanie odnowionych przestrzeni w centrum Łodzi, rekordowa reprezentacja artystów zagranicznych czy monumentalna świetlista brama nad ulicą Traugutta – organizatorzy Light.Move.Festival. zdradzają pierwsze szczegóły programu oraz zapraszają pianistów z całego kraju, by własną grą na fortepianie stworzyli niepowtarzalną iluminację cerkwi św. Aleksandra Newskiego.

mat. organizatora
Na Traugutta stanie świetlny tunel, symbolicznie wprowadzający uczestników festiwalu w odnawianą przestrzeń Nowego Centrum Łodzi.

Prezentację programu zaczynamy od ulicy Traugutta, bo będzie to jedno z ważniejszych miejsc na naszej tegorocznej trasie. Tu krzyżują się ścieżki wiodące do kilku festiwalowych propozycji, tu także widać, jak wspaniale zmienia się i rozwija Łódź, główna bohaterka wszystkich edycji naszego wydarzenia – mówi Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. – Każdego roku oprócz tłumów łodzian odwiedzają nas turyści nie tylko z Polski, chcemy im dostarczać emocji związanych piękną kombinacją światła i architektury, ale też jak najpełniej zaprezentować nasze miasto – podkreśla.

To na Traugutta właśnie, a konkretnie na jego niedawno wyremontowanej części, stanie świetlny tunel, symbolicznie wprowadzający uczestników festiwalu w odnawianą przestrzeń Nowego Centrum Łodzi. Imponująca strzelista konstrukcja o długości trzydziestu metrów mierząca w najwyższym punkcie dziewięć metrów to dzieło francuskiego kreatywnego studia PITAYA, założonego przez Davida Lesorta i Arnauda Girouda. Artyści tworzą obiekty świetlne, rzeźby świetlne i scenografie, a ich prace były wystawiane na całym świecie: w Paryżu, Bejrucie, Londynie, Moskwie, Tokio, Pekinie, Dubaju czy Singapurze.

Świetlista brama, zatytułowana jest Bifröst. To słowo w mitologii nordyckiej oznacza lekki most między królestwem żywych, a królestwem bogów, zaś sama „migocząca ścieżka” odnosi się do tęczy, która powstaje tylko z trzech kolorów.

Stojąc przy Traugutta będzie można podziwiać również projekt Brave New City przygotowany przez Odd Agency – studio kreatywne z włoskiego Palermo –  dla którego główną inspiracją są historia, kultura i przestrzeń. Mapping zrealizowany na bryle Łódzkiego Domu Kultury będzie opowieścią o nasycaniu naturalnej przestrzeni działaniami człowieka. Dzika natura stopniowo wypełnia się sztucznymi budynkami. Reakcją jest ucieczka w wirtualny świat i sztuczną rzeczywistość.

Zupełnie inny wymiar będzie mieć za to Keys of Light – artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D z iluminacją zieleni. Interaktywną instalację świetlną przygotowuje uznany na świecie holenderski kolektyw artystów Mr.Beam, ale ostateczny kształt widowiska zależeć będzie od pianistów, którzy sterować będą obrazami na budynku swoją… grą na żywo. Właśnie ruszył otwarty nabór dla muzyków z całego kraju. – Zapraszamy publiczność festiwalu do tworzenia niezapomnianych kombinacji melodii i olśniewających projekcji. Wspólnie rozświetlimy przepiękną Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, jeden z ciekawszych łódzkich zabytkówzapowiada Beata Konieczniak. – Liczymy na zgłoszenia zawodowych muzyków i pianistów amatorów, którzy chcieliby swoją grą współtworzyć mapping na zabytkowej cerkwi. Jedno delikatne naciśnięcie klawisza stanie się wielkim gestem na fasadzie budynku – zachęca i zapewnia, że wszystkie gatunki i style są mile widziane – od muzyki klasycznej po fortepianowe aranżacje muzyki popularnej czy współczesnej.

To oczywiście nie wszystko. Trasę wędrówki po Łodzi wyznaczy ponad 30 punktów: iluminacji, mappingów, instalacji i muzycznych przystanków, które składają się na program dziewiątej już edycji Light.Move.Festival. Tradycyjnie ważne miejsce na festiwalowej mapie zajmie ulica Piotrkowska. Co do artystów, to bardzo silna jest reprezentacja zagraniczna. Do Łodzi przyjedzie kilkunastu gości z Francji, Holandii, Belgii, Włoch, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Rosji, czy Kanady.

Całość programu zostanie ogłoszona na początku września, a sam Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła odbędzie się w dniach 27–29 września w godzinach 19.00 –24.00. Już teraz można natomiast zgłosić swoją kandydaturę do projektu pianistycznego. Wystarczy wysłać e-mail na adres: biuro@lmf.com.pl z informacjami kontaktowymi, propozycją utworów oraz próbką własnych umiejętności – linkiem do nagrania. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca sierpnia.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival organizowany jest od 2011 roku. Jego pomysłodawcami są Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth–Grzybowski, którzy zachwyceni postindustrialną, ale też eklektyczną architekturą Łodzi postanowili stworzyć wydarzenie, podkreślające piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. Każdego roku festiwal gromadzi tłumy łodzian i przyjezdnych zafascynowanych nie tylko kinetyczną sztuką światła, ale również wysokim poziomem artystycznym programu. Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt