Łódź Buduje. I oszczędza

Coraz większe zainteresowanie miejskimi inwestycjami i coraz korzystniejsze oferty od wykonawców. Zaoszczędzone w przetargach pieniądze Łódź przeznacza na kolejne projekty.

Zaoszczędzone w przetargach pieniądze Łódź przeznacza na kolejne projekty. -  fot. Archiwum UMŁ
Zaoszczędzone w przetargach pieniądze Łódź przeznacza na kolejne projekty. , fot. Archiwum UMŁ

 - Najlepszy sposób na poradzenie sobie z kryzysem, to oszczędności i inwestycje. Obcinamy wydatki miasta tam, gdzie to możliwe, by przetrwać najtrudniejszy moment, ale przede wszystkim myślimy już o tym, co będzie, gdy skończy się pandemia. Dlatego kontynuujemy wszystkie najważniejsze inwestycje, te wielkie w centrum miasta, jak i te małe w planie dla osiedli. Miejskie projekty, to zamówienia dla łódzkich firm, to praca dla tysięcy osób. Miejskie inwestycje będą kołem zamachowym lokalnej gospodarki - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Utrzymanie inwestycji przynosi bardzo pozytywne efekty. Ponieważ Łódź ciągle buduje, a inne miasta ograniczają aktywność, widzimy rosnące zainteresowanie naszymi inwestycjami. Na przetargi wpływa coraz więcej ofert i są one coraz bardziej korzystne.

Modernizacja ul. Mierzejowej to jeden z projektów w Planie dla Osiedli. Wyłożona kocimi łbami droga zamieni się ulicę z równą jezdnią i prostymi chodnikami. Wygodnie będzie zarówno tam mieszkającym, jak i tym, którzy odwiedzają znajdujący się w okolicy cmentarz.

2 miliony 300 tysięcy złotych - to kwota zaoszczędzona w przetargu na remont ul. Mierzejowej. O tyle niższa od założonych kosztów była najkorzystniejsza oferta. Zaoszczędzone pieniądze miasto zamierza przesunąć na remont kolejnego odcinka ul. Lipowej.

Oszczędności są też w rewitalizacji, zarówno w przypadku prac budowlanych, jak i projektowych. Artystyczne fasady trzech kamienic przy ul. Włókienniczej będą o ponad milion złotych tańsze niż zakładano. To projekt, który zakłada nie tylko odnowienie elewacji frontowych, ale również ozdobienie ich detalami architektonicznymi, aby nadać im wielkomiejskiego charakteru.

Na remonty 4 kamienic przy ul. Mielczarskiego wykonawcy złożyli w sumie 13 ofert. Zadanie jest podzielone na trzy części i w każdej najkorzystniejsze oferty dają oszczędności, które w sumie mogą sięgnąć nawet 5 milionów złotych. To także projekt z programu rewitalizacji obszarowej.

Oszczędności zapewne pojawią się również w przypadku projektu rewaloryzacji parku Staromiejskiego z rynkiem Starego Miasta i pobliski ulicami. Oferty na przygotowanie dokumentacji dla jednych z najważniejszych inwestycji w programie rewitalizacji mogą wynieść przeszło 1,5 miliona złotych.

Największym zainteresowaniem cieszy się przebudowa ul. Szeherezady. Do przetargu wpłynęło aż 15 ofert. Z kolei 13 jest złożonych na budowę chodników na ul. Pienistej. W obu przypadkach najkorzystniejsze oferty były niższe niż szacowane wstępnie koszty.

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla najzdolniejszych studentów i absolwentów łódzkich uczelni. Jest nim Przemysław Ciborek, doktorant na Uniwersytecie Łódzkim. -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny zdolny łódzki student odebrał klucze do miejskiego mieszkania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla... więcej

Otwarcie kolejnych przedszkoli w Łodzi od 28 maja

BRP

Od czwartku pracę wznawia 19 łódzkich przedszkoli. więcej

30 dębów na 30-lecie samorządu łódzkiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- 27 maja 1990 roku Łodzianie wybrali pierwszy samorząd, który zaczął decydować o naszych lokalnych... więcej

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na Księżym Młynie rusztowania zakryły dwa kolejne domy robotnicze. W famułach przy ul.... więcej

Langowski Logistics w Łodzi na Nowym Jedwabnym Szlaku

Mateusz Sipa

Nowy Jedwabny Szlak a na nim pociąg jadący z Chin aż do Łodzi, która wiąże wielkie nadzieje z... więcej

Kontakt