Łódź Buduje. Półmetek remontu kamienicy przy al. Kościuszki 19

Trwa remont kamienicy przy al. Kościuszki 19, w której dawniej mieścił się komisariat policji. Po zakończeniu prac w budynku siedzibę będą miały Miejska Pracownia Urbanistyczna, biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Lapidarium Detalu Architektonicznego.

fot. Radosław Jóźwiak
Kompleksowy remont kamienicy przy al. Kościuszki 19 przekroczył półmetek.
7 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Kompleksowy remont kamienicy przy al. Kościuszki 19 przekroczył półmetek. Większość prac konstrukcyjnych na piętrach budynku frontowego została zakończona. Wkrótce rozpoczną się tam prace wykończeniowe, takie jak układanie podłóg, malowanie ścian i instalowanie wyposażenia. Na parterze kamienicy rozpoczęły się już prace przy Lapidarium Detalu Architektonicznego: trwa układanie okablowania w salach multimedialnych.

W Lapidarium Detalu Architektonicznego będzie można oglądać bogate zbiory z kolekcji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Znajdują się w niej sztukaterie, ozdoby i elementy nieistniejących już dziś z różnych powodów zabytków. Obok galerii znajdzie się miejsce na multimedialne elementy wystawy, na których będzie można zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniała się Łódź.

Jak powiedział Robert Wiktorowicz z firmy Vik-Bud, wykonawca niedawno uzyskał stosowne pozwolenia, dzięki czemu od strony al. Kościuszki ustawione zostało rusztowanie i można było rozpocząć prace konserwatorskie przy frontowej elewacji kamienicy. Równolegle trwają prace konserwatorskie przy willi znajdującej się w głębi podwórka.

- Jednocześnie na dziedzińcu trwa rozbiórka budynków gospodarczych i garażowych. Po jej zakończeniu przystąpimy do budowy budynku magazynowego i łącznika, który połączy część wystawienniczą Lapidarium detalu architektonicznego z częścią magazynową – dodał Robert Wiktorowicz.

Konserwator zabytków Anna Połonka, nadzorująca prace przy al. Kościuszki 19 poinformowała, że frontowa elewacja wykonana z piaskowca szydłowieckiego przetrwała do naszych czasów w dobrym stanie technicznym i oprócz czyszczenia wymaga jedynie drobnych uzupełnień. Po oczyszczeniu z grubej, niemal czarnej warstwy zanieczyszczeń, elewacja kamienicy odzyska swoją naturalną jasnoszarą barwę. Będzie ona współgrała kolorystycznie z szaro-niebieską stolarką nowych okien, które dzięki odnalezieniu starych zdjęć odzyskały historyczny kształt.

Wykonawca przewiduje, że kamienica frontowa, podwórko oraz willa zostaną oddane do użytku na przełomie 2018 i 2019 r.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt