Łódź odzyskuje nieruchomości dzięki stosowaniu Kodeksu Napoleona

Miasto, stosując przepisy Kodeksu Napoleona, czyli fundamentu prawa cywilnego z 1804 r., broni łódzkich nieruchomości. Zapadł pierwszy prawomocny wyrok z zastosowaniem tego rozwiązania, dzięki któremu udało się odzyskać nieruchomość znajdującą się w dzielnicy Górna. W toku jest jeszcze 11 postępowań, które mają uregulować stan prawny posesji znajdujących się na Bałutach.

fot. z arch. UMŁ
Łódź odzyskuje nieruchomości dzięki stosowaniu Kodeksu Napoleona

- Pierwszy prawomocny wyrok to potwierdzenie, że Kodeks Napoleona może być stosowany w zakresie ochrony tytułu własności do nieruchomości, jeżeli chodzi o skarb państwa i nabywanie spadków na jego podstawie - tłumaczy mecenas Sebastian Bohusiewicz, radca prawny UMŁ. Prawnik przypomina także, że kodeks przewiduje bardzo unikalne rozwiązanie, którego nie ma na gruncie obecnie obowiązujących przepisów. Jeżeli spadkobierca przez 30 lat nie interesował się swoim majątkiem, to spadek ten może zostać nabyty przez skarb państwa. Zgodnie z Kodeksem Napoleona staje się własnością narodu.

Urząd Miasta Łodzi rozwiązanie to stosuje przede wszystkim defensywnie, by bronić łódzkich nieruchomości, ewentualnie do tego, by odzyskiwać nieruchomości, które zostały utracone, zwłaszcza, jeśli pojawiły się wątpliwości, co do tytułu własności lub w stosunku do danej nieruchomości toczy się postępowanie karne.

Specjalnie powołany zespół do spraw reprywatyzacji, ochrony łódzkich kamienic i walki z wyłudzeniami obecnie zajmuje się analizą dokumentów oraz szacowaniem, jakie nieruchomości wchodzą w skład spadków w toczących się postępowaniach. - Ustalamy dokładnie, jakie nieruchomości wchodzą w skład tej masy spadkowej, którą skarb państwa w tych 11 postępowaniach nabył. Na pewno wiadomo, że są to nieruchomości położone przy ul. Obrońców Westerplatte, ul. Głowackiego, ul. Boya Żeleńskiego, ul. Obrońców Warszawy oraz znaczna część parku im. Szarych Szeregów - tłumaczy mecenas Sebastian Bohusiewicz. Jeśli wyroki w przypadku tych postępowań uprawomocnią się to właścicielem nieruchomości stanie się skarb państwa, a zgodnie z przepisami o komunalizacji ostatecznym beneficjentem będzie gmina.

Zespół ds. reprywatyzacji pracuje także z wykorzystaniem Kodeksu Napoleona również w sytuacji, gdy istnieje testament. - Do tej pory było to w znaczny sposób utrudnione, dlatego zyskujemy jeszcze dodatkowe rozwiązanie, przy czym czekamy aż to rozwiązanie zostanie potwierdzone w sposób wiążący przez sądy - tłumaczy mecenas Bohusiewicz.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt