Łódź pamięta. 76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

29 sierpnia, to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi. Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.

W tym roku główne uroczystości 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, ze względu na szabat, odbędą się 28 sierpnia.

Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi. Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Pomimo pandemii chcemy pokazać, że Łódź nie zapomina o swojej historii i pamięta tę datę, i te wydarzenia. W piątek 28 sierpnia, w przededniu wywozu ostatnich transportów żydowskich mieszkańców z getta do Auschwitz-Birkenau, spotkamy się w na cmentarzu żydowskim i stacji Radegast, by oddać hołd ofiarom. W tym roku zabraknie Ocalałych, którzy mieszkają za granicą. Do ostatniej chwili przyjazd rozważał, Leon Weintraub ze Szwecji, ale będzie z nami wirtualnie, bo nagrał swoje  przemówienie. Nie przyjedzie także z Izraela Jehuda Widawski. Będą natomiast z nami Ocalałe ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu i wraz z nimi złożymy kwiaty i zapalimy znicze.

Całość obchodów, uroczystości religijne z cmentarza żydowskiego, oraz oficjalne, ze stacji Radegast, będą transmitowane online. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie: https://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto.

W organizację obchodów włączyło się także drugie pokolenie. W ich imieniu na stacji Radegast głos zabierze Ala Elczewska mieszkająca na co dzień w Kopenhadze, córka Haliny Elczewskiej - pomysłodawczyni parku Ocalałych. Planowany jest także spotkanie online, w którym wezmą udział dzieci Ocalałych ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec.

Główny koncert obchodów „Ptaki smutku” w wykonaniu znakomitych artystów, w tym łódzkiej formacji L.Stadt, odbędzie się 27 sierpnia, transmisja online będzie 29 sierpnia  o 20.00, 30 sierpnia będzie można go usłyszeć na antenie Radia Łódź.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących, także na żywo – koncerty, spacery, wykłady o historii getta, na które zapraszamy łodzian.

Większość wydarzeń będzie transmitowana w Internecie.

Wszystkie wydarzenia organizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami w reżimie epidemiologicznym.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt