Łódź przyciąga inwestorów

Łódź to jeden z czterech najbardziej interesujących ośrodków biznesowych w kraju – pokazują wyniki raportu "Potencjał inwestycyjny Łodzi". Miasto zostało wskazane przez 15% przedsiębiorców jako miejsce, w którym chcą rozwijać swoją firmę. Wyprzedziło tym samym tak prężne rynki jak Katowice (o 6 p.p.) czy Kraków (o 4 p.p.). Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał naukowy oraz rozwinięta infrastruktura. Motorem do rozwoju biznesu jest również wysoka jakość życia w mieście.

Łódź przyciąga inwestorów -  mat. UMŁ
Łódź przyciąga inwestorów , mat. UMŁ

Raport opisujący łódzki rynek jest częścią szerszego projektu badawczego "Business Environment Assessment Study" przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Badani - osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami - zostali zapytani o miejsca w Polsce, w których najchętniej ulokowaliby swoje inwestycje. Każde z miast regionalnych zostało wymienione przynajmniej raz. 

-Łódź przechodzi pozytywną zmianę, co możemy obserwować już od kilku lat. Branże IT, badawczo-rozwojowa, zaplecze biznesu, centra usług wspólnych oraz AGD przeżywają w Łodzi prawdziwy rozkwit. Pracuje w nich już kilkadziesiąt tysięcy osób, a cały czas powstają nowe miejsca pracy. Główną przewagą konkurencyjną Łodzi jest fakt, że jest to silny ośrodek akademicki, co powoduje, że stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiednio wyszkolone kadry. Ponadto, bogata oferta kulturalna, nowe centra handlowe czy przedsiębiorcy, rozważający tę lokalizację pod kątem nowych inwestycji pokazują, że z roku na rok miasto staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno do pracy jak i do życia - mówi Artur Skiba z Antal.

Łódź jednym z czołowych centrów naukowych w Polsce

Największym atutem Łodzi jest jego potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. To właśnie ten aspekt został oceniony najwyżej przez respondentów badania - na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Zdaniem przedsiębiorców miasto wyróżnia przede wszystkim zaplecze edukacji zawodowej (ocenione na 8 pkt.) oraz zaplecze edukacji zawodowej (6,8 pkt.)

Na rzecz współpracy z biznesem powstał program "Młodzi w Łodzi", który wspiera rozwój kariery zawodowej studentów, zachęcając młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem. Jednocześnie wspiera lokalnych przedsiębiorców i inwestorów w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanej kadry. Łódzkie uczelnie dbają o rozwój swoich studentów, oferując kierunki studiów oraz fakultety, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

Równie wysoko została oceniona lokalizacja Łodzi, jako miejsce do życia - respondenci ocenili ten aspekt na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Dawna stolica kina polskiego korzysta z ogromnego potencjału kreatywnego, oferując wiele atrakcji i wyjątkowe wydarzenia. Na mieszkańców i odwiedzających czeka olbrzymia różnorodność koncertów, gali, konferencji czy targów. Miedzy innymi dlatego osoby planujące swoją karierę w branży eventowej czy szeroko rozumianej kulturze nie powinny mieć problemu ze znalezieniem interesującej oferty pracy.

Łódź może się chwalić transportem drogowym

Trzecim czynnikiem, który przedsiębiorcy uważają za najkorzystniejszy w odniesieniu do Trójmiasta, jest świetnie rozwinięta infrastruktura transportowa. Czynnik otrzymał 6,9 pkt w 10 pkt. skali. Najlepiej został oceniony wskaźnik transportu drogowego - 8,6 pkt. Drugie miejsce zajął transport kolejowy (7.9 pkt.) oraz infrastruktura rowerowa (7,1 pkt.). Na korzystną ocenę wpływa przede wszystkim centralną lokalizacja Łodzi, która w połączeniu z dobrze przygotowaną infrastrukturą (port lotniczy, skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2, rozbudowana sieć połączeń kolejowych, najnowszy dworzec - Łódź Fabryczna, który w przyszłości ma stać się kluczowym punktem na mapie dużych prędkości) przekłada się na atrakcyjne możliwości rozwoju biznesu zwłaszcza w sektorze logistyki.

Tu urzędy wspierają biznes

Zdaniem przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Business Environment Assesment Study, w Łodzi znajdują się władze przyjazne biznesowi. Miasto otrzymało ocenę 6.8 w dziesięciostopniowej skali. Bardzo pozytywnie zostało ocenione zarówno w aspekcie podejmowania nowych inicjatyw i projektów na rzecz biznesu, jak i łatwości komunikacji z administracją publiczną.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

W tym roku już po raz dziewiąty miłośnicy dobrej lektury spotkają się na Targach Ciekawej Książki w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Salon Ciekawej Książki już po raz dziewiąty. Zapraszamy 22-24 listopada

„Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” to motto 9. edycji Targów Ciekawej... więcej

Po Łodzi będzie kursować 30 nowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tramwajów, fot. ilustracyjne z Archiwum UMŁ

Mamy dostawcę nowych niskopodłogowych tramwajów

Firma Modertrans z Poznania została wybrana w przetargu na dostawę 30 nowych niskopodłogowych... więcej

Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi

Katarzyna Marchwicka

W czwartek, 14.11.2019 miało miejsce uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w... więcej

Otwieramy Szuflandię! Przyjdź i zobacz budynek, gdzie kręcono "Kingsajz".

Agnieszka Rutkowska / BRP

Trwają odbiory i prace porządkowe w budynku, w którym kręcono kultowy film "Kingsajz". Oprowadzanie... więcej

Śmieci drożeją w dużych i małych miastach

Monika Pawlak / BRP

„Czas tanich śmieci się skończył (…)” - tym cytatem z wypowiedzi Sławomira Mazurka, wiceministra... więcej

Kontakt