Łódź słynąca z brukowanych ulic. Układanie rozpoczęto w latach 30. XIX wieku

Brukowanie ulic w Łodzi rozpoczęto w latach 30. XIX w., głównie na krótkich odcinkach ul. Piotrkowskiej przy targowiskach. Dopiero 10 lat później wybrukowano rynki Starego i Nowego Miasta.

Dwa pozostałe przy ul. Piotrkowskiej, czyli Fabryczny i Górny, jeszcze w 1860 r. nie miały bruków. Układano je z kamienia polnego i piasku, ale tylko na odcinkach bardziej uczęszczanych. W połowie lat 40. zabrukowano kilka przecznic ul. Piotrkowskiej, na krótkich odcinkach – do ulic Zachodniej i Widzewskiej. Trakt był konserwowany przez Zarząd Linii Komunikacyjnych w Warszawie, a bruki należały do Kasy Miejskiej m. Łodzi. Piotrkowska stawała się stopniowo ulicą wielkomiejską, tracąc dawny, wiejski charakter. Na całej długości była wysadzona drzewami. W latach 60. rosły tam jeszcze włoskie topole, jednak gdy policmajster m. Łodzi nakazał uporządkowanie i zabrukowanie chodników, zaczęto masowo wycinać drzewa, gdyż korzenie utrudniały prace niwelacyjne. W pustych miejscach sadzono jednak młode kasztany i akacje. Miasto postanowiło położyć asfalt, który okazał się niepraktyczny w czasie upałów. Od 1890 r. rozpoczęto zakładanie chodników z płyt z kamieniołomów kieleckich na ważniejszych ulicach, a na pozostałych nadal używano kamienia polnego. W 1874 r. ruszyło brukowanie głównej ulicy na odcinku od ul. Dzielnej do Górnego Rynku. Przekazanie ul. Piotrkowskiej magistratowi nastąpiło w 1887 r. i odtąd ulica stanowiła zwartą jednostkę gospodarczą, co ułatwiało już prowadzenie poważnych inwestycji komunalnych.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt