Łódź walczy z koronawirusem

Łódź walczy z koronawirusem. Miasto finansuje testy na covid, a miejski szpital robi bezpłatne wymazy dla pacjentów. Jakie środki przeznaczono na walkę z covid 19?

Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera, ul. Milionowa 14 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera, ul. Milionowa 14 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Na polecenie Pani Prezydent miasto przedłużyło finansowanie wymazów na koronawirusa. Na ten moment mamy prawie 200 tys. zł na ten cel. Uważamy, że to kwota, która pozwoli nam na finansowanie zlecanych przez Sanepid wymazów przez najbliższe, minimum, 2 miesiące. Jeśli będzie taka konieczność - będziemy wykładać na ten cel kolejne środki. Chcemy, by łodzianie z podejrzeniem covid mogli zrobić test szybko i bezpłatnie. Ale też mamy świadomość, że im więcej testów - tym jaśniejszy obraz skali epidemii - mówi Robert Kowalik, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Miasta Łodzi.

W sierpniu miasto zdecydowało się przeznaczyć ok. 200 tys. zł z budżetu miasta na testy przeciwko koronawirusowi dla łodzian. Usługę zleca się łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Zaś o tym, kto będzie miał wykonany test decyduje stacja sanitarno - epidemiologiczna. Dodajmy, że od 3 sierpnia do dziś wykonano ok. 300  takich wymazów. Kwota bliska 200 tys. wystarczy na zrobienie niespełna 2000 wymazów.

Przypominamy, że to nie pierwsze wymazy, które finansuje miasto. W połowie kwietnia miasto wynajęła specjalny wymazobus, którym do sierpnia wykonano prawie 2000 testów. Z czego większość, bo 1700 w łódzkich domach pomocy społecznej.

- Szczególnie zależało nam na przetestowaniu opiekunów naszych seniorów. Osoby starsze to najbardziej newralgiczna grupa, najbardziej narażona na zakażenie, a wirus mógł ich dotknąć właściwie tylko przez kontakt z opiekunami - dodaje Robert Kowalik.

Przypomnijmy, że to nie jedyne zadania, które realizuje miasto, by walczyć z pandemią. Od marca miasto wydało ponad 3 mln zł na środki ochrony osobistej - m.in. maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekcyjne, które trafiły m.in. do centrów medycznych, żłobków, domów dziecka czy domów pomocy społecznej.

Na bezpłatne testy na covid mogą też liczyć pacjenci, którzy są hospitalizowani w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi. Jak podkreśla dr Anna Ciebiada - Adamiec, lekarza specjalista mikrobiolog z miejskiego szpitala, bezpłatne wymazy są zlecane pacjentom, którzy będą leczeni w placówce, a u których zachodzi podejrzenie covid. Te osoby, w oczekiwaniu na wynik testu, przebywają w szpitalu, ale w salach odizolowanych od innych pacjentów.

Polecane aktualności

Katarzyna Dyzio -  fot. Archiwum UMŁ

Nowa strategia Łodzi, nowa jakość partycypacji

BRP

Nowa strategia miasta to także nowe oblicze partycypacji społecznej. Od dziś zajmie się nią nowe... więcej

Iwona Zatorska-Sytyk, wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zaczynamy jedną z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. więcej

Agnieszka Dobrucka, z-ca dyrektora Wydziału Dysponowania Mieniem oraz Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta

Łódź rewitalizacja. Pałac Steinertów wystawiony na przetarg

Aleksandra Hac / BRP

Kto zostanie nowym gospodarzem pięknie odrestaurowanej rezydencji fabrykanckiej przy ul.... więcej

 -  fot. Archiwum UMŁ

Rekordowa liczba ubiegających się o stypendia na rok akademicki 2020/2021!

Zakończyliśmy nabór do Stypendiów Prezydent Miasta Łodzi na rok akademicki 2020/2021. Ostatecznie... więcej

Mimo kryzysu agencje ratingowe wierzą w Łódź. Rating dla Łodzi utrzymany

BRP

Agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating kredytowy emitenta „BBB+”... więcej

Kontakt