Biorące udział w akcji muzea oraz galerie sztuki wybiorą obiekty ze swoich zbiorów, które oglądać będą zwiedzający. Ideą inicjatywy jest zachęcenie zwiedzających do poświęcenia każdemu z dzieł więcej czas niż przeciętne 8 sekund, a w konsekwencji propagowanie świadomego odbierania sztuki oraz próba przekonania do spokojnego i refleksyjnego spędzania czasu w instytucjach kultury.
- Wydarzenie skłania do wolniejszego obcowania ze sztuką, czyli nie jesteśmy tutaj ze strony instytucji informatorami wyczerpująco przedstawiającymi obiekty. To same obiekty mają sprowokować do zadawania pytań, a wtedy my służymy różnymi ciekawymi historiami, związanymi z tymi dziełami. Rozpoczyna się proces interakcji pomiędzy pracownikami a zwiedzającym. Spędzenie dłuższego czasu przy obiekcie powinno służyć głębszemu zrozumieniu pojęcia dzieła sztuki - mówi Adam Klimczak z Muzeum Miasta Łodzi.
Miejska Galeria Sztuki przygotowała wystawę retrospektywną Ryszarda Kuby Grzybowskiego "Wczoraj, dziś, jutro…", którą oglądać można w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31 od 13 kwietnia br. do 13 maja br. W ramach Dnia Wolnej Sztuki można będzie nie tylko obejrzeć dzieła sztuki od obrazów po plakaty, ale także spotkać autora prac, który opowiadał będzie o wystawie.
W Muzeum Kinematografii w ramach Dnia Wolnej Sztuki wyeksponowane zostaną trzy eksponaty: oryginalny, odrestaurowany niedawno fotoplastikon Augusta Fuhrmanna, fragment imponującej scenografii do animacji "Latająca Maszyna" oraz rękopis "Teorii sztuki filmowej" Jerzego Toeplitza, znakomitego teoretyka filmu i współzałożyciela łódzkiej Szkoły Filmowej.
Muzeum Miasta Łodzi zaprezentuje pięć unikatowych obiektów ze swojej kolekcji działu sztuki oraz oddziału Muzeum Sportu i Turystyki. Wybrane prace swoją historią i symboliką nawiązywać będą do obchodów 100-lecia Niepodległości w Polsce. Będzie to rzeźba "Samoobrona" Józefa Mojżesza Gabowicza, szkicowy obraz przedstawiający scenę batalistyczną z szarżą ułanów Tadeusza Kokietka, dwie prace wykonane przez Władysława Strzemińskiego ołówkiem na papierze (matryca i praca właściwa) abstrakcyjne w swoim charakterze, krajobraz Szczepana Andrzejewskiego oraz prace pastelisty Włodzimierza Krzyżanowskiego. Pracownicy MMŁ, kuratorzy wystaw będą pełnili dyżury przy obiektach i odpowiadali na pytania zainteresowanych.
Łódzkie instytucje już po raz kolejny włączają się w inicjatywę, przygotowując specjalne obiekty dla zwiedzających. Wystawy i eksponaty przygotowane w ramach Dnia Wolnej Sztuki oglądać można podczas standardowych odwiedzin z użyciem tradycyjnych biletów obowiązujących w danej instytucji.