Łódzka Woda Najlepsza – a jej jakości pilnują małże (skójki zaostrzone) i ryby (okonie)

Te żywe organizmy co kilka miesięcy przechodzą na emeryturę i wracają do swoich naturalnych środowisk. Z końcem czerwca 56 małży właśnie zakończyło swoją trzymiesięczną „pracę” na rzecz łódzkiej wody. Wróciły do swojego naturalnego środowiska – jednego z wielkopolskich jezior.

Skójka zaostrzona
Skójka zaostrzona

Jakość łódzkiej wody jest nieustannie sprawdzana. W stu punktach miasta pobierane są próbki wody i sprawdzane blisko 100 parametrów. Podczas badań w laboratoriach kontrolowana jest jakość i czystość wody. Dzięki temu możemy mieć pewność, że łodzianie mają w kranach dobrą, bezpieczną wodę.

- Ryby i małże żyją w akwariach, przez które przepływa woda ze studni głębinowych. Akwaria są specjalnie zbudowane -  są zaciemnione, izolowane od hałasu, mają zamontowane amortyzatory tłumiące drgania podłoża. Wszystko po to, by zarówno małże jak i ryby, czuły się w nich komfortowo i nie odczuwały stresu – informuje Anna Dominiak z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

We wnętrzu zbiorników zainstalowane są urządzenia do natleniania wody oraz czujniki wykrywające aktywność małży. Organizmy te są mało ruchliwe, prowadzą osiadły tryb życia, przemieszczają się tylko wtedy, gdy poczują zagrożenie. Reagują natychmiast na zmianę temperatury wody, tempa jej przepływu lub wzrost poziomu zanieczyszczeń. Pojawienie się w wodzie substancji szkodliwych wywołuje u nich stres - natychmiast zamykają swoje muszle, chroniąc się przed toksynami. Od momentu wprowadzenia w ZWIK  biomonitoringu (ponad 10 lat) nigdy taka sytuacja nie miała miejsca.

- Jakość łódzkiej kranówki badana jest pod wieloma względami, ale jej czystość to nie jedyny powód dlaczego warto pić łódzką kranówkę. Nie mniej istotny jest aspekt ekologiczny a także cena wody. W porównaniu z wodami butelkowanymi jest kilkaset razy tańsza, a dodatkowy argument w postaci niezaśmiecania środowiska plastikowymi butelkami, powinien przemówić do tych niezdecydowanych – informuje Antonina Majchrzak, radna RM, przewodnicząca komisji ochrony środowiska.

Łódzka woda w ponad 90% pochodzi z 48 studni głębinowych i jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju. Na jakość wody wpływa jej wiek – łódzka woda, czerpana ze studni głębinowych, ma nawet kilkanaście tysięcy lat.

- Wymiana małż, w sposób symboliczny zainaugurowała naszą kampanię społeczną, którą zwracamy się do wszystkich mieszkańców Łodzi. Chcemy, by łodzianie wiedzieli, że jakość łódzkiej wody jest na najwyższym poziomie i podjęli decyzję o korzystaniu z łódzkiej kranówki jako wody pitnej. Będziemy o tym nie tylko mówić podczas konferencji, ale chcemy także wprowadzić nowe rozwiązania w mieście, takie jak poidełka, które pozwolą w łatwiejszy sposób korzystać z wody z kranu – dodaje Antonina Majchrzak.

W kampanii udział biorą: Miasto Łódź, Politechnika Łódzka, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, Łódzka Spółka Infrastrukturalna, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź.

Polecane aktualności

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Policjanci i kontrolerzy MPK sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej -  fot. MPK-Łódź

Policja i MPK–Łódź sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

MPK-Łódź

Wielu pasażerów MPK–Łódź nie zakrywa ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Często co... więcej

Ulica Wólczańska przy zbiegu z al. Mickiewicza (na razie jednokierunkowa) -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zmiany w organizacji ruchu w centrum. Wólczańska i 6 Sierpnia będą dwukierunkowe

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Pod koniec sierpnia pojawią się zmiany w organizacji ruchu na ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia,... więcej

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Kontakt