Łódzki Luwr w remoncie. Pięknieje przypałacowy ogród

Ponad pół hektara powierzchni, 60 gatunków roślin, a teraz nowe ławki i kolejne nasadzenia oraz renowacja zabytkowego oświetlenia i przebudowa bramy wjazdowej. Kiedy będzie można odwiedzać ogród?

fot.AG/UMŁ
Trwa modernizacja ogrodu przy Pałacu Poznańskiego
9 zdjęć
fot.AG/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

XIX-wieczną rezydencję Izraela Poznańskiego otaczał wielki ogród ciągnący się od ulicy Ogrodowej do Drewnowskiej, aż do koryta rzeki Łódki. Teraz ogród jest znacznie mniejszy, a jego forma odbiega od pierwotnego projektu. Zachowała się jednak część starego drzewostanu, a także architektura obecnego podjazdu, rotunda i schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie. W ogrodzie nadal możemy podziwiać roślinność, która pamięta spacery rodziny Poznańskich.

W maju 2017 dzięki staraniom UMŁ i Muzeum Miasta Łodzi ogród został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego i podobnie jak sam pałac przechodzi modernizację. Dotychczasowy koszt wykonanych w ogrodzie prac, m.in. wymiany zniszczonej nawierzchni asfaltowej alejek na granitową, rekultywacji terenu, pielęgnacji drzewostanu i nowych nasadzeń wyniósł ponad 500 tys zł, które pochodziły ze środków miasta i muzeum.

Teraz rozpoczął się II etap modernizacji ogrodu. Obecnie trwają prace przy renowacji zabytkowego oświetlenia. Montowane są ławki (w tym dwie edukacyjne umożliwiające odtwarzanie nagrań dźwiękowych z historią ogrodu, pałacu i rodziny Poznańskich). Do końca roku przebudowanie zostanie brama wjazdowa do Muzeum od strony północnej tak, by nawiązywała stylistyką do bramy wejściowej na teren Manufaktury oraz ogrodzenie oddzielające ogród od Manufaktury.

- W miejscu istniejącej fontanny powstanie sadzawka. Planujemy także przebudowę nawierzchni placu przy podjeździe wraz z wykonaniem niecki przykrytej szkłem, w której prezentowane będą elementy pierwotnej fontanny, która nie zachowała się w całości – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Zaplanowano także naprawę lub odtworzenie istniejących elementów murowanych, wymianę istniejących 9 przemysłowych słupów oświetleniowych na nowe, odtworzone na wzór oryginalnej stylistyki, wykonanie nowych nasadzeń nawiązujących do historycznego wyglądu ogrodu, montaż elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci, donic ogrodowych w których posadzone będą drzewka cytrusowe, wreszcie zaś renowację dawnej czerpni powietrza.

 - Rewitalizacja kompleksu to ogromna, skomplikowana i kosztowna inwestycja, która dotychczas pochłonęła ponad 40 mln zł.  Jednak jest to inwestycja w zachowanie unikalnego łódzkiego dziedzictwa. Jesteśmy jednocześnie w trakcie rozmów dotyczących odzyskania od Skarbu Państwa tej części Pałacu, w której obecnie mieści się Urząd Skarbowy. Sukces negocjacji w odniesieniu do dawnego Ratusza każe patrzeć nam na możliwy efekt tych starań  z optymizmem – mówi wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Otwarcie ogrodu dla gości Muzeum zaplanowano na 21 marca 2020 roku.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt