Łódzkie gawędy. Młyny męłły, a Łódź się rozwijała. Nad Jasieniem były aż cztery

W początkowych okresie rozwoju Łodzi niezwykle ważną funkcję pełniły młyny. Nie były one najtrwalszymi budynkami, ale swoją rolę w tamtym czasie spełniły.

LODZ.PL
Młynu już tu nie ma, ale nazwa została

Dla rozwoju Łodzi znaczenie miały również osady przemysłowe, głównie młyny, stanowiące często odrębne punkty osadnicze i własne oryginalne nazwy. W 1387 r. sołtys Starej Wsi otrzymał pozwolenie na pobudowanie młyna. Skorzystał z niego przed 1484 r., gdyż z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka. Młyn plebana znajdował się pomiędzy wójtowskim, tj. dawnym sołtysim a biskupim. Młyn plebana mógł powstać dopiero po ufundowaniu tutejszego kościoła, a wspomina go przywilej z 1428 r. Mimo przechodzenia przez ręce kilku dzierżawców utrzymał swoją nazwę i miejsce po nim do dzisiaj jest znane jako Księży Młyn. Pierwsza wiadomość natomiast o młynie biskupa nad Jasieniem pochodzi z początku XVI w. Od 1568 r. występuje on w źródłach jako: Kulam, Kulom lub Kulan, gdyż tak zwali się jego dzierżawców, a potem znany był jako Lamus.

Pod koniec XVI wieku dzierżawca klucza niesułkowskiego pozwolił posesorowi młyna Wójtowskiego, Chrapowiczowi, czyli Chrapce, na zbudowanie nowego obiektu nad Jasieniem, w niedalekiej odległości (ok. 300 m) na północny wschód. Na początku XVII w. znany był jako Nowy Młyn Chrapowskiego, potem przeszedł w posesję rodziny Arasztów (Arestów) i stąd nazwa – młyn Araszt. W XVIII w. był już opustoszały i prawdopodobnie ze względu na duże zagęszczenie młynów (w sumie 4 w tej okolicy) nie został odbudowany. Natomiast miejsce, na którym stał, nadal nosiło nazwę: Araszt i znajdowało się w rejonie dzisiejszego parku Widzewskiego.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt