Magdalena Sarnecka - leśnik, który uwielbia swoją pracę. Zobacz, czym się zajmuje!

Jaki jest stan drzew w lesie? Kiedy należy dokarmiać zwierzęta? W jaki sposób dbać o ścieżki leśne? Na te wszystkie pytania potrafi odpowiedzieć leśnik Magdalena Sarnecka, która od zawsze kochała przyrodę, dlatego wybór studiów i potem pracy, nie był dla niej trudny.

Magdalena Sarnecka  -  fot. Jóźwiak
W Lesie Łagiewnickim Magdalena Sarnecka zna niemal każdą ścieżkę i każdą polanę. W miarę możliwości teren lasu patroluje każdego dnia , fot. Jóźwiak

W Lesie Łagiewnickim Magdalena Sarnecka zna niemal każdą ścieżkę i każdą polanę. W miarę możliwości teren lasu patroluje każdego dnia. 

– Pańskie oko konia tuczy, tak też jest i tutaj. Najlepiej samemu doglądać, co dosłownie w trawie piszczy, żeby wiedzieć, czy trzeba jakieś gałęzie przyciąć, czy są jakieś zanieczyszczenia na ścieżkach, czy jeszcze inne zdarzenia – mówi Magdalena Sarnecka, leśnik z Leśnictwa Miejskiego w Łodzi.

Wypoczynek w lesie

W swojej pracy musi dbać o cały teren lasu. Do najistotniejszych obowiązków należy ochrona i pielęgnacja drzew oraz obserwacja zwierząt, dbanie o ścieżki piesze i drogi rowerowe, a także o infrastrukturę rekreacyjną dla ludzi, np. stoły i ławy.

– Leśnictwo miejskie znacznie różni się od lasów państwowych. W lasach położonych na terenie miasta jest bardzo dużo turystów, odwiedzających, osób, które po prostu tutaj odpoczywają. Bardzo ważne jest, żeby zadbać o wszystko, co z tym ruchem turystycznym jest związane – informuje Magdalena Sarnecka.

W Lesie Łagiewnickim jest ok. 150 km ścieżek pieszych i rowerowych, które każdego dnia, zwłaszcza w sezonie wiosenno-jesiennym, są mocno eksploatowane zarówno przez mieszkańców Łodzi, jak i miejscowości ościennych. Las jest też wykorzystywany do organizowania różnych zawodów i konkursów: biegów przełajowych, biegów na orientację czy rowerowych dyscyplin sportowych.

– Zawsze w takiej sytuacji współpracujemy z organizatorami, pomagamy w wyborze trasy, podpowiadamy, wskazujemy konkretne ścieżki – mówi leśnik.

Najbardziej znane i oblegane w Lesie Łagiewnickim są dwie trasy, tzw. duża i mała pętla biegowa. Ta pierwsza ma długość 5,5 km, druga ok. 3 km. 

Ochrona zieleni

Podstawowym zadaniem leśników i leśniczych jest dbałość o drzewostan i ochrona przyrody. Na terenie leśnictwa Łagiewniki najwięcej jest dębów. Równie licznymi gatunkami są sosna i brzoza. Ponad 57% drzewostanu stanowią drzewa mające ok. 100 lat, a kolejne 37% drzewostanu to drzewa w wieku 120 lat! 

– Jest o co dbać. Dbałość o drzewostan w lesie polega na sprawdzaniu, które z drzew wymagają pielęgnacji i przycięcia korony, gałęzi, a które powinny być całkowicie usunięte, bo np. wewnątrz są już zupełnie martwe – informuje Magdalena Sarnecka.

To także bardzo intensywna praca po przejściu nawałnic, silnych wiatrów czy innych kataklizmów, takich jak trąby powietrzne.

– Dla leśnika to jest zawsze bardzo przykry widok, kiedy po takim zdarzeniu okazuje się, że coś, o co dbał, pielęgnował i co rosło przez dziesiątki lat, niestety uległo zniszczeniu w kilka godzin czy czasem nawet w kilka chwil – przyznaje Magdalena Sarnecka.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej, zdaniem pani Magdy, praca leśnika sprawia radość i satysfakcję.

– Kontakt z lasem, przyrodą, przyczynianie się do rozwoju takich wielkich i pięknych zielonych obszarów, ale też to, że codziennie dzieje się coś innego, że jest różnorodnie, to wszystko powoduje, że uwielbiam tę pracę – z uśmiechem dodaje Magdalena Sarnecka.

Leśnictwo miejskie w Łodzi podzielone jest na trzy obchody: obchód Skotniki, obchód Łagiewniki i obchód Lublinek-Ruda. Magdalena Sarnecka zajmuje się Łagiewnikami.

Zobacz także

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Kontakt