Zapraszamy na wernisaż: 25 czerwca o godz. 19.00
Marek Szyryk wraca do przeszłości. Wspomnienia wspomaga starymi, wykonanymi przez siebie w młodości zdjęciami. Konfrontuje te ślady ze współczesnymi fotografiami, prowokując do refleksji na temat odwiecznych, powszechnych ludzkich marzeń, ciągot i aspiracji oraz potrzeby późniejszego konfrontowania ich z rzeczywistością. Świat dziecięcej i młodzieńczej zabawy, nacechowany aktywną obecnością, wypełnia radość z przeżywanej chwili, potrzeba przyjaźni i akceptacji. Bezpretensjonalne gry z uwolnioną wyobraźnią kontrastują z realiami siermiężnej rzeczywistości sprzed dekad. Zatrzymane w kadrze momenty kreują wizję krainy wolności, szczęścia i beztroski przepełnionej spontanicznością i odwagą.
Młodzieńcze fotografie młodego Marka Szyryka, mimo swojej bezpretensjonalności i optymistycznego wydźwięku, czasem dezynwoltury, zaskakują wyjątkową dojrzałością i poprawnością techniczną. Młody fotograf z ogromnym wyczuciem komponuje kadry, zarówno ujęcia statyczne, jak i te schwytane w ruchu, stosuje rozmaite punkty spojrzenia. Umie także po reportersku uchwycić specyfikę i nastrój chwili. Ponad sto ujęć prezentowanych podczas wystawy manifestuje przekonanie o pięknie życia, kreuje wizję świata jakby oderwanego od niewesołej rzeczywistości, rządzącego się własnymi prawami młodości, przepełnionego potrzebą szczęścia. Młodzi protagoniści snują równocześnie marzenia o przyszłości, w której, jak wierzą, pojawią się kiedyś jako herosi, bohaterowie całkiem już poważniejszych dramatów.
Aspekt archiwalny rozwijany jest w serii współczesnych polaroidów pozyskanych przez autora dzięki akcji podjętej w Internecie. Tu także kraina dzieciństwa oderwana jest od otaczających, dorosłych kontekstów i również nabiera wymiaru symbolicznego. Artysta przerzuca tym samym pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Nostalgiczna podróż Marka Szyryka ma walor głęboko osobisty i sentymentalny, ale jego refleksje pobudzają i nas do snucia wspomnień, wywołują żal za utraconym czasem, niezrealizowanymi marzeniami. Mimo, że mają wymiar głęboko osobisty, trafiają w czułą uniwersalną nutę.
Marek Szyryk – profesor Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 2000 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Kurator wystaw fotografii. Autor tomików poezji haiku.
Kuratorem wystawy jest Dariusz Leśnikowski. Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi Fotofestiwal 2021