Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od kilku lat miasto mobilizuje i zachęca do prowadzania remontów również wspólnoty mieszkaniowe, w których ma udziały.

fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7
3 zdjęcia
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

W ramach programu "Mia100 Kamienic" i rewitalizacji obszarowej dawny blask odzyskują budynki, których miasto jest właścicielem. Od kilku lat wspólnoty, w których miasto ma swoje udziały, mobilizowane są przez gminę do podejmowania prac remontowych.

Jak poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, miasto ma udziały w 1250 wspólnotach mieszkaniowych. Wiele z tych obiektów jest również remontowanych, a koszty rozkładają się proporcjonalnie do posiadanych udziałów. W 2018 roku na remonty kamienic, w których miasto ma udziały, gmina przeznaczy 21 mln zł. - W tym roku zaplanowanych jest 140 takich remontów – zapowiedział wiceprezydent Piątkowski.

Andrzej Chojnacki, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich dodaje, że na zebraniach wspólnot miasto nie blokuje żadnych prac remontowych, które chciałyby podjąć wspólnoty. Przykładem takiej współpracy jest remontowana od kilku lat kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7. Budynek powstał w 1895 r., a miasto ma w niej ok. 1/3 udziałów. Prace remontowe trwają tu od 2015 r. Dotychczas objęły one m.in. remont elewacji, prześwitu bramowego i klatek schodowych. Dalsze prace będą kontynuowane w tym i następnym roku. W ich wyniku odnowiona zostanie elewacja od strony ul. Struga oraz podwórko.

Gabriela Niewiadomska, przedstawiciel miasta we wspólnocie przy ul. Struga 7, podkreśla, że o tym, jakie środki zostaną przeznaczone na remonty decyduje ogół współwłaścicieli, ustalając wysokość stawek na fundusz eksploatacyjny i fundusz remontowy. W przypadku kamienicy przy ul. Struga 7 prace te pochłaniają ok. 300 tys. zł. rocznie. - Przed laty gmina była niechętna wydatkom na remonty kamienic, w których była współwłaścicielem. Teraz działamy odwrotnie. Zachęcamy członków wspólnot do remontów, mając świadomość, że będzie to powodować wzrost kosztów również po stronie miasta. Ale chcemy, żeby również i te budynki wyglądały lepiej - mówił wiceprezydent Piątkowski, dodając: - Niech takim przykładem będzie np. kamienica przy ul. Wólczańskiej 37, która została wyróżniona przez miejskiego konserwatora zabytków nagrodą "Zabytek Dobrze Utrzymany", czy budynek przy ul. Piotrkowskiej 53, który w ubiegłym roku zyskał m.in. nowy front i nowy dach.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt