Michał Czuba. Wrażenie

autor:

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium (ul. Piotrkowska 113)

16.07.2021

4 zdjęcia
Michał Czuba
Michał Czuba
Michał Czuba
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

wernisaż: 16.07.2021, g. 18.00

W Galerii Re:Medium Michał Czuba prezentuje swoje najnowsze realizacje, które rezygnują z dosłownego ujmowania bogactw wizualnych przyrody na rzecz zredukowanej gry malarskiej i sytuują się już blisko abstrakcji lirycznej. (…)

Autor szuka nowej poezji poprzez powrót do źródeł w tak pozornie wyczerpanym temacie, jakim jest natura. Paradoksalnie, ten zwrot ku pejzażowi współcześnie można odczytywać jako bardzo odważny. Michał Czuba jest zafascynowany bogactwem kształtów i kolorów przyrody, która kusiła już rzeszę poprzedników. Wydobywa własną esencję rzeczywistości, skupiając się na fragmentach środowiska, które go zachwyciły, sprowokowały. Pragnie znaleźć ogólny wynik wszystkich barw i form, które budują panoramę. (…)

Artysta pragnie pokazać odbiorcom naturę w jej aspekcie najbardziej spotęgowanym i maksymalnie przenikliwym. Autora pochłania aktywne badanie, czy każde uczucie i każda myśl mają swój odpowiednik plastyczny. Stąd też indywidualne przeżycie natury stało się fundamentem jego sztuki, choć instynkt nie pozwala mu na zbyt długie celebrowanie drobnych przejawów przyrody. Praca twórcza prowokuje Michała Czubę do akcji, do symbolicznego wzięcia w dłonie elementów krajobrazu: łąk, lasów, jezior, i rzucenia ich na płótno. (…)

Obrazy Michała Czuby przypominają żywą tkankę. Gęstość przedstawień, ich różnorodna powłoka tworzą złudzenie nieskończoności, bez horyzontu i bez brzegu. Zdarza się, że kontynuację otwartych kompozycji autora znajdziemy bezpośrednio na podłodze pracowni i pośród zacieków na innych podobraziach – przyszłych pracach, które rzadko kiedy rozpoczynane są z pozycji czystych powierzchni. (…) 

Michał Czuba najbardziej lubi sam proces twórczy. Prace, które uznaje za skończone, zostają oddane w ręce widzów. Publiczna prezentacja to czas, gdy płótna przestają należeć do autora i zaczynają służyć ogółowi, który oceni ich energię. Jest to właściwy moment narodzin obrazu, który na zawsze zostanie zapamiętany w swej konkretnej formie. Zupełnie jak ręce graczy w karty Paula Cézanne’a, które już nigdy nie będą proporcjonalne, pokój Vincenta van Gogha, który nie zmieni swojej krzykliwej kolorystyki, czy ledwo dające się określić nenufary w obrazach Claude’a Moneta, które nie staną się bardziej oczywiste. W tych wszystkich przykładach chodzi o śmiałość oglądania rzeczy. Michał Czuba także jest interpretatorem, nie pokazującym jak widzi, ale jak można postrzegać. Pytanie: czy mamy odpowiednią wrażliwość sensualną, i czy jesteśmy mentalnie otwarci na tę sztukę? (…)

Dominika Pawełczyk // fragmenty tekstu do katalogu wystawy „Michał Czuba. Wrażenie”.

Michał Czuba – urodzony w 1991 w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uczestnik wielu wystaw oraz sympozjów. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m. in. w 34. i 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne, malarskim konkursie Nowy Obraz / Nowe Spojrzenia 2017 organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, czy I Triennale Malarstwa Studenckiego w BWA w Rzeszowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018/19 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórczość z zakresu malarstwa, rysunku oraz grafiki artystycznej. Mieszka i prowadzi autorską pracownię artystyczną w Łodzi.

Michał Czuba jest laureatem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt