Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Łodzi

W środę 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia o ojczystym języku rozmawiali wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Michał Rusinek, pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej, profesor Rafał Zarębski oraz przedstawiciele kibiców ŁKS i Widzewa.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski zwrócił uwagę, że na co dzień nieco bezwiednie używamy naszego ojczystego języka, nie zastanawiając się specjalnie, w jaki sposób to robimy, koncertując się jedynie na przekazaniu swoich myśli i uczyć. – Warto pamiętać, nie tylko w ten dzień, że język, którym mówimy i myślimy, określa naszą tożsamość. A jeśli przesadzamy z ilością wulgaryzmów, popełniamy błędy językowe, to tak jakbyśmy zaśmiecali nasze myśli – powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej przyznał, że stara się co jakiś czas przyglądać i przysłuchiwać temu co dzieje się z naszym ojczystym językiem: – Myślę, że dobrze jest, gdy co jakiś czas uświadamiamy sobie, że mówimy językiem. To może pomóc nam w lepszym wzajemnym zrozumieniu i komunikowaniu. Nie chodzi o to, żeby mieć nieustanną świadomość, że dane słowo albo fraza, którą powiedzieliśmy to jest metafora albo metonimia czy synekdocha, bo to nie koniecznie musi nam się przydawać. Ale pamiętajmy, że język ma swoją materialność, nie jest taką przezroczystą szybą, przez którą widać rzeczywistość, ale jest czymś co składa się z „klocków”, które możemy układać.

Michał Rusinek przyznał, że nie tylko słyszał o napisach na łódzkich murach dowcipnie nawiązujących do animozji między kibicami ŁKS i Widzewa, ale wręcz jest ich fanem: – Oczywiście nie pochwalam pisania na budynkach, ale jeśli już coś ma być na murach, niech to będzie poezja. Bo moim zdaniem, jeśli gdzieś bije źródło współczesnej poezji, to właśnie na łódzkich murach.
Na zakończenie Michał Rusinek powiedział, że Fundacja Wisławy Szymborskiej organizuje konkurs na najlepszą książkę poetycką i może kibice ŁKS i Widzewa powinni wspólnie spisać te wszystkie napisy i zgłosić się do konkursu.

Jakub Olkiewicz, przedstawiciel kibiców ŁKS, przypomniał, że za zabawnymi napisami nawiązującymi do rywalizacji kibiców ŁKS i Widzewa stoi osoba ukrywająca się pod pseudonimem Jan III Waza, a autor napisów w jednym z wywiadów przyznał, że chciał przebić balon nienawiści między kibicami obu klubów. Zdaniem Jakuba Olkiewicza akcja Jan III Wazy wpłynęła nieco na złagodzenie kibicowskich animozji i wzbogaciła je o elementy humoru.

Marcin Tarociński, rzecznik prasowy Widzewa, również uważa, że dowcipne napisy na murach nawiązujące do rywalizacji między kibicami ŁKS i Widzewa przyczyniły się do zmiany kibicowskiej retoryki, pojawiło się trochę dowcipu i łagodniejszych określeń. Jak podkreśla rzecznik prasowy Widzewa, wulgaryzmy są elementem języka polskiego, ale ich nadużywanie sprawia, że tracą one znaczenie i moc wyrazu. - Warto o tym pamiętać i czasem postarać się, by mimo emocji jakie towarzyszą meczom, zastąpić je czymś bardziej pomysłowym – powiedział Marcin Tarociński.

Komentując napisy na łódzkich murach, profesor Rafał Zarębski z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ podkreślił ich kreatywność i zabawę językową oraz bardzo mocne osadzenie w realiach łódzkich. Jego zdaniem, język powinien łączyć i taką właśnie funkcję można dostrzec w tych napisach.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt